0
Twój koszyk jest pusty.

Archiwum 2015/2016


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

01.09.2016r.

 

8:00- MSZA ŚWIĘTA

9:00 UROCZYSTE OTWARCIE ROKU SZKOLNEGO POD POMNIKIEM POTULICZAN

ok. 9:30 PRZEJŚCIE NA PLAC APELOWY

Wakacyjne turnieje o Puchar Burmistrza Miasta Kościerzyna


W dniach 6 i 13.08.2016 r. dzieci z Zespołu Szkół w Lipuszu pod opieką Animatora pana Grzegorza Lipińskigo brały udział w turniejach o Puchar Burmistrza Miasta Kościerzyna. Turnieje rozegrane zostały na Orliku przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kościerzynie. Wzięło w nich udział 5 drużyn. Zespół z Lipusza w klasyfikacji końcowej zajął 3 miejsce. Warto dodać, że najlepszym bramkarzem drugiego turnieju został nasz zawodnik Bartosz Bigus.
Skład zespołu: Jonasz Mikołajczyk, Bartosz Bigus, Wiktor Data, Szymon Modrzejewski, Ksawery Tusk, Kacper Pepliński, Fabian Fierek, Mateusz Szmaglik, Miłosz Mikołajczyk

 

Klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco:
1. Korner Korne
2. Santana Wielki Klincz
3. SP Lipusz
4. Orlik SP 6
5. LKS Ceramik Łubiania

RELACJA Z REALIZACJI PROJEKTÓW EDUKACYJNYCH

 

Uczniowie klasy II b gimnazjum w roku szkolnym 2015/2016 uczestniczyli w dwóch projektach edukacyjnych promujących czytelnictwo:
- „Szkolne czytanie Trylogii H. Sienkiewicza”- opiekun B. Troka

- „BAJKOLANDIA” – czytamy najmłodszym bajki w bibliotece- opiekun B.Lipińska

[pobierz] 1.5 MB projekty

Życzymy pięknych, słonecznych wakacji wszytkim NASZYM UCZNIOM i ich RODZICOM. Do zobaczenia we wrześniu;)

[pobierz] 5.4 MB zdolni-z-pomorza

PROJEKT "ZDOLNI Z POMORZA- POWIAT KOŚCIERSKI"

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

 

25.06.2016r. w Zespole Szkół w Lipuszu, odbędzie się zakończenie roku szkolnego:

- klasy 1-3 SP- godz. 8:00

- klasy 1-2 Gimnazjum- godzina 8:00

-klasy 4-6SP- godz. 10:00

 

Masza święta o godzinie 9:00.

Wycieczka do Parku Dinozaurów w Łebie

 

W poniedziałek 13 czerwca 2016r. uczniowie klas drugich szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę do Parku Dinozaurów w Łebie. Pomimo tego,że pogoda płatała im figle, uśmiech na twarzach towarzyszył im podczas całego pobytu w tym jakże ciekawym miejscu. Z wielką radością zwiedzali park, maszerując pięknymi szlakami. Podziwiali tam różne dinozaury, a wśród nich dwa ogromne: jeden o długości 45 metrów, drugi wysoki na13 metrów. Widzieli także napędzane pedałami pojazdy Flinstonów. Gościli też w pradawnej chacie i grocie zamieszkiwanej przez Neandertalczyków. Zwiedzali Mini ZOO z kozami, kangurami, jeleniami, danielami, osłami i innymi zwierzętami. Odwiedzili również wioskę indiańską, w której mogli spróbować swoich sił podczas poszukiwania złota. W trakcie pobytu w parku wzięli również udział w warsztatach lepienia w glinie. Nie zabrakło też czasu na przerwę, podczas której wszystkie dzieci z apetytem zjadły frytki oraz obejrzały występ Piratów. Bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń i fantastycznych wspomnień, wrócili do domu.

FOTOREPORTAŻ Z TRZYDNIOWEGO POBYTU KLAS DRUGICH GIMNAZJUM WE WDZYDZACH

Wycieczka klas VI Sp w Lipuszu do Warszawy


W dniach 1-3 VI 2016r. Odbyła się wycieczka klas szóstych do Warszawy. Podczas pobytu w stolicy uczniowie zwiedzali Sejm RP, Stadion Legii Warszawa, spacerowali po Łazienkach Królewskich. Złożyli też hołd poległym w czasie II wojny światowej w walce o niepodległość Polski harcerzom („Zośka” i „Rudy”- bohaterowie „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego); oglądali panoramę Warszawy z XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyło uczniom spotkanie z nauką podczas przeprowadzania doświadczeń w Centrum Nauki „Kopernik”. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska dotyczące złudzeń optycznych. Szóstoklasiści mieli też okazję obejrzeć film pt. „Alicja po drugiej stronie lustra”.


W ostatnim dniu pobytu uczniowie wraz z przewodnikiem wędrowali ulicami Starego Miasta poznając jego historię. Następnie odbyli przejażdżkę warszawskim metrem. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie gmachu Telewizji Polskiej, gdzie nasi wychowankowie mieli okazję uczestniczyć w przygotowaniach planu do programu „Świat się kręci”. Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni, pełni nowych wrażeń uczestnicy wycieczki wrócili do swoich domów.

NAUKA PŁYWANIA

 

10 czerwca 2016 r. klasy trzecie SP zakończyły zajęcia nauki pływania na basenie w Kościerzynie, które trwały przez cały obecny rok szkolny. Wielu uczniów nauczyło się pływać, a nawet pozytywnie zdało egzamin i otrzymało kartę pływacką. Zajęcia odbywały się w miłej atmosferze, a dzieci bardzo polubiły swoich instruktorów, dlatego na zakończenie wręczyły im własnoręcznie wykonane podziękowania.

PIELGRZYMKA DO LICHENIA

 

6 czerwca 2016 r. dzieci komunijne, uczniowie klas 3a i 3b SP w Lipuszu i SP w Tuszkowach ,jak co roku odbyły autokarową pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Wraz z dziećmi udał się Ksiądz Proboszcz Jan Ostrowski, a także wychowawcy i pani katechetka. Dzieci zwiedzały Sanktuarium, słuchały opowieści związanych z tym miejscem i uczestniczyły we mszy świętej, podczas której zostały kilkukrotnie pochwalone za wiedzę oraz godne uczczenie tego wyjątkowego miejsca. Poniżej fotograficzna relacja z pielgrzymki.

Przypominamy o konkursie dla klas IV-VI SP oraz I-III Gimnazjum na NAJWYŻSZĄ KLASOWĄ ŚREDNIĄ na zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Nagroda to bon na kwotę 200 zł. z przeznaczeniem na cele integracyjne klasy.

 

Przewodnicząca Rady Rodziców
Emilia Ebertowska

Dzień Dziecka

 

1 czerwca 2016r. klasy I-III SP w ramach obchodów Dnia Dziecka wzięły udział w Festiwalu Sportu. Każda z klas wylosowała wcześniej państwo w którego barwach wystąpiła podczas festiwalu. Wszyscy bardzo się zaangażowali w dekoracje swoich zawodników. Kolejno rozgrywane konkurencje dostarczyły wielu emocji a każda z klas bardzo aktywnie kibicowała swoim zawodnikom.

Wycieczka do Stryszej Budy

 

Zbliżający się dużymi krokami koniec roku szkolnego oraz piękna pogoda sprzyjają poznawaniu świata, w związku z czym 18 maja 2016r. klasy Ia i Ib SP udały się na wycieczkę do Stryszej Budy. Ich celem był Kaszubski Parku Miniatur i Gigantów.
Po wejściu do parku uczniowie udali się w „podróż dookoła świata”-mogli z bliska obejrzeć kopie najbardziej charakterystycznych, zminiaturyzowanych zabytków architektury nie tylko Kaszub i Polski, ale także światowego dziedzictwa kulturowego. Statua Wolności, Big Ben, Krzywa Wieża w Pizie, wieża Eiflla, mur chiński, kościół Mariacki, dom do góry nogami to tylko niektóre spośród obiektów, które mogli obejrzeć w parku miniatur.
Wszyscy uczniowie wspaniale bawili się także w MINI ZOO czy Gabinecie Śmiechu, gdzie mieli mnóstwo radości z oglądania swoich zabawnych podobizn w krzywych zwierciadłach. Chwile grozy przeżyli jednak w Zamku Strachu, który dostarczył im niezapomnianych wrażeń. Następnie udali się do położonego nieopodal Parku Gigantów. Ogromne buty, kubek z kaszubskim wzorem, szachy i stół z krzesłem to tylko kilka z powiększonych eksponatów. Podczas spaceru przez las podziwiali także gigantyczne owady oraz ptaki. Mieli także możliwość krótkiego odpoczynku na pokładzie samolotu Tupolew 134A. Pełni wrażeń i w pogodnych nastrojach wrócili do szkoły.

AKTYWNIE PO ZDROWIE

Klasy trzecie SP zakończyły projekt „ Aktywnie po zdrowie”. Brały w nim udział przez cały rok szkolny. W okresie jesiennym tematem przewodnim była Piramida Zdrowia i zagadnienia związane z tym, co powinny jeść dzieci, a czego unikać, aby być zdrowe i dobrze się rozwijać. Zimą zajmowały się czystą, niegazowaną wodą i jej zbawiennym wpływem na rozwój organizmu. Natomiast wiosną sportem i różnego rodzaju aktywnością ruchową, a także nową, zmienioną Piramidą Zdrowia. Dzieci brały udział w zajęciach, licznych konkursach, turniejach sportowych, grach, promocjach, warsztatach, teatrzykach i scenkach tematycznych, o czym informowaliśmy już wcześniej na tej stronie.
Zajęcia związane z realizacją projektu pozwoliły im nie tylko zdobyć nową i bardzo potrzebną wiedzę, ale także dały wiele radości. Poniżej można obejrzeć kilka zdjęć z ostatniego etapu projektu.

DZIEŃ ZIEMI

W ramach obchodów DNIA ZIEMI klasy trzecie SP brały udział w warsztatach „ Wiem, co jem”, podczas których mogły same przekonać się co zawierają tak lubiane przez nich słodycze, a także pieszej wycieczce do Nadleśnictwa Lipusz. Podczas spaceru ścieżką dydaktyczną bardzo dużo dowiedziały się od prowadzącego na temat życia pszczół.

Dnia 19 maja br.odbyły się klasowe eliminacje konkursu ortograficznego o tytuł MISTRZA ORTOGRAFII GIMNAZJUM W LIPUSZU 2016. Zwycięscy zakwalifikowali się do eliminacji szkolnych.

Zwycięzcy klasowych eliminacji Konkursu Ortograficznego:

       

Kl.1A
1.Remigiusz Stobiński

2.Katarzyna Stark
3.Agnieszka Hinz

                   
Kl.1B
1.Nataniel Kopp Ostrowski
2.Zuzanna Błaszkowska
3.Natalia Datta                          
Kl.2A
1.Justyna Zorn
2.Sandra Mikołajczyk
3.Zofia Muchowska
Kl.2B
1.Judyta Rohman
2.Julia Pelowska
3.Oliwia Lubecka
KL.3A
1.Martyna Jaśkowska
2.Samuel Stobiński
3.Nadia Chwarszczyńska
Kl.3B
1.Marta Suchy Lipińska
2.Sandra Kopp Ostrowska
3.Natalia Literska

 

 Następnie 23 maja zwycięzcy klasowych eliminacji zmierzyli się z kolejnym niełatwym dyktandem.

Laureatami Szkolnego Konkursu Ortograficznego zostali:

I miejsce -Samuel Stobiński-MISTRZ ORTOGRAFII GIMNAZJUM W LIPUSZU 2016

II miejsce- Martyna Jaśkowska

III miejsce -Oliwia Lubecka

 

Zwycięzcom gratulujemy!
komisja konkursowa

 

„NA KOLOROWO” w Zespole Szkół w Lipuszu
W ramach obchodów DNIA ZIEMI, której święto przypada na 22 kwietnia, w naszej szkole miały miejsce różnorodne wydarzenia, które trwały tydzień.

Każdy dzień tygodnia przebiegał pod innym hasłem.Oto krótka relacja.

 

22 kwietnia 2016r. (piątek) - DZIEŃ NATURY - kolor zielony
Termin oddawania prac na konkurs plastyczny:
PRACE Z TKANIM, ogłoszony przy współpracy z GOKSiR
w Lipuszu; wyniki zostały opublikowane na stronie internetowej, nagrody natomiast zwycięscy odebrali na apelu podsumowującym
Klasa IVa udała się do Kościerzyny na powiatowe Obchody ŚWIATOWEGO DNIA ZIEMI pn. „Pilny temat – niska emisja”.

25 kwietnia 2016r. (poniedziałek) - DZIEŃ ZDROWIA kolor pomarańczowy

W tym dniu wszyscy uczniowie mogli korzystać ze STRAGANIKA WARZYW I OWOCÓW, który powstał dzięki współpracy z p. A. Wiatrowskim. Celem tej akcji, była promocja zdrowego stylu odżywiania. Uczniowie klas IV, V i VI wzięli udział w zajęciach warsztatowych pn. „Wiem, co jem”, natomiast przedszkolacy oraz dzieci z klas I-III, jak również gimnazjaliści udali się w teren.
Klasy pierwsze SP udały się na przyrodniczą ścieżkę dydaktyczną do Płociczna, natomiast klasy drugie i trzecie uczestniczyły w zajęciach na ścieżce dydaktycznej, przy budynku Nadleśnictwa w Lipuszu. Uczniowie spotkali się tam z leśniczym, który oprowadził ich po ścieżce edukacyjnej. Mieli możliwość poznania nazw ciekawych kwiatów leśnych oraz różnych gatunków drzew. Poznali również pomniki przyrody, które podlegają ochronie. Dowiedzieli się też jakie zwierzęta mieszkają w lesie. Pan leśniczy przybliżył dzieciom tajniki swojej pracy, co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem z ich strony. Pełni wrażeń doznanych na łonie natury powrócili do szkoły.
Uczniowie gimnazjum zajęli się porządkowaniem wyznaczonych terenów.

26 kwietnia 2016r. (wtorek) - DZIEŃ ZIEMI - kolor brązowy

We wtorek uczennice kl. IIa gimnazjum: Sandra Mikołajczyk i Zosia Muchowska
w atrakcyjny sposób przedstawiły przedszkolakom i uczniom klas I-III problem „Smutnej Ziemi”, która martwi się ogromną ilością odpadów produkowanych przez ludzi. Zwróciły również uwagę dzieci na sprawę segregacji śmieci.
Miał miejsce również KONKURS PRZYRODNICZO – EKOLOGICZNY w formie testu,
w którym najwyższe wyniki uzyskali następujący uczniowie:
w kategorii IV – VI SP

1. Jan Knopik kl. VI a
2. Melanii Ebertowska kl. V a
3. Szymon Modrzejewski kl. IVb

w kategorii gimnazjum najlepszą wiedzą wykazali się:

1. Hanna Jutrzonka kl. II b
Sandra Kinowska kl. I b

2. Sandra Mikołajczyk kl. II a
Julia Kulas kl. II a

3. Zofia Muchowska kl. II a
Krzysztof Jurgielewicz kl. III b

27 kwietnia 2016r. (środa) - DZIEŃ WODY - kolor niebieski

Głównym zadaniem na ten dzień, była promocja WODY, jako ważnego dla zdrowia napoju, która odbyła się pod hasłem: „Wybieram wodę” – kubek wody dla każdego. Odwiedziła nas również p. Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i przeprowadziła ciekawe zajęcia dla klas IV – VI nt. ochrony środowiska pn. „Odpady na nowo”. Klasy V – te przygotowały wystawę prac pn. „Arcydzieła z odpadów”, którą można było podziwiać jeszcze przez kolejne dwa dni. Natomiast młodzież klas gimnazjalnych zaprezentowała swoje pomysły i wzięła udział w pokazie „mody ekologicznej”.

28 kwietnia 2016r.(czwartek) - DZIEŃ SŁOŃCA - kolor żółty
Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły zostali zachęceni do radosnego nastroju poprzez plakietki przygotowane przez Samorząd Uczniowski gimnazjum pod hasłem: „Uśmiechnij się”, które otrzymali.
Na zakończenie odbył się apel podsumowujący, gdzie nastąpiło rozdanie indywidualnych dyplomów i nagród dla uczniów, którzy zdobyli najwyższe miejsca w poszczególnych konkursach i zabawach.

WIOSENNY OGRÓDEK KL. IIa

 

W kwietniu założylismy klasowy ogródek. Zasialiśmy i zasadziliśmy rózne rośliny. Codziennie zaglądaliśmy do naszych upraw i systematycznie je podlewaliśmy. Czekaliśmy, aż zaczną kiełkować. Teraz w ogródku jest już bardzo zielono, a my z niecierpliwością oczekujemy pierwszych plonów.

PRZEGLĄD TEATRALNY "NIEBIESKIE TARCZE" w Parchowie

 

Od kilkunastu lat w Parchowie odbywają się eliminacje rejonowe przeglądu teatralnego NIEBIESKIE TARCZE, dotyczą one rejonu wyznaczonego przez organizatora wojewódzkiego – dla powiatów: Kościerzyna, Kartuzy, Bytów. W Turnieju mogą uczestniczyć zespoły uprawiające różnorodne konwencje teatralne.

W tym roku w konkursie po raz pierwszy wzięli udział uczniowie ZS w Lipuszu. Szkolne koło teatralne, które prowadzi pani Halina Hapka, wystąpiło z przedstawieniem pt. „Akceptuję, toleruję”, zajmując tym samym III miejsce w kategorii GIMNAZJUM. Oprawę muzyczną przygotowała pani Iwona Drozdowska.

 

W przeglądzie wzięli też udział uczniowie Szkoły Podstawowej, którzy wraz z paniami Sylwią Gierszewską i Agnieszką Chadacz przygotowali przedstawienie pt. „Grzeczność popłaca”. W tej grupie szczególne wyróżnienie za talent wokalny otrzymała uczennica kl. Va Klaudia Szulist.

 

Celem organizowanego konkursu jest przede wszystkim kształtowanie i rozwijanie zainteresowań teatralnych wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz gimnazjów. Dla uczniów Zespołu Szkół w Lipuszu był to pierwszy taki występ w konkursie „Niebieskich Tarcz”, ale biorąc pod uwagę nasze sukcesy, z pewnością nie ostatni.

 

UWAGA! Dnia 12.05.2016r. (czwartek) odbędzie się wywiadówka szkolna w ramach ostatnich dni otwartych w roku szkolnym 2015/2016.

O godz. 16.00 zapraszamy wszystkich rodziców i nauczycieli na udział w warsztatach pt. "Wiem co jem", które odbędą się na stołówce szkolnej.

O godzinie 17.00 rozpoczną się spotkania z wychowawcami oraz dyżur nauczycieli.

WYCHODZĄ Z CIENIA PODWÓRKOWE WSPOMNIENIA

 

Dnia 2 maja w ramach MAJÓWKI W SZKOLE zostało otwarte BOISKO SZKOLNE Z GRAMI PODWÓRKOWYMI.

Powstało ono dzięki życzliwości Rady Rodziców, która sfinansowała farby oraz niezbędne do jego wykonania narzędzia. Sam projekt zrealizowały zaś panie: Halina Hapka oraz Agnieszka Chadacz.

2 maja był w tym roku dla kl. I-III SP DNIEM GIER PODWÓRKOWYCH. Uczniowie kl. VIa zapoznali młodszych kolegów i koleżanki z ich zasadami. Dzieci puszczały też bańki mydlane, rysowały kredą, rzucały do celu, a także bawiły się chustą animacyjną. Ta forma spędzania czasu na świeżym powietrzu sprawiła wszystkim wiele radości. Sama idea powstania takiego boiska miała na celu promowanie i upowszechnianie zabaw i gier, które stanowią część naszej tradycji.

 

Wycieczka do kina na film pt „Kung Fu Panda”

 

W piątek 29 kwietnia 2016 wszyscy uczniowie z klas II szkoły podstawowej wyjechali do kina Remus w Kościerzynie na film pt. „Kung Fu Panda 3”. Dzieciom bardzo podobały się nowe przygody dzielnej pandy o imieniu Po, która po raz kolejny ratowała świat. Tym razem przeciwnikiem Po był zły duch Kai, który ukradł moc wszystkim nieżyjącym mistrzom kung fu. Wszystkim, którzy jeszcze nie obejrzeli filmu, gorąco go polecamy.

W ramach obchodów Dnia Ziemi klasa IIc SP zajęła się tematyką recyklingu. Po zajęciach teoretycznych uczniowie przystąpili do zajęć praktycznych. Ze zużytych butelek wykonali świnki skarbonki. Zapraszamy do obejrzenia klasowej galerii prac.

MAJÓWKA W SZKOLE - ORGANIZACJA DNIA 2 maja 2016r.

 

Klasy I-III SP rozpoczynają zajęcia o godz. 8.00, kończą ok. godz. 11.30 po apelu na hali sportowej.

W trakcie dnia uczestniczą w zabawach podwórkowych na nowo otwartym boisku szkolnym.

 

Klasy IV-VI SP oraz I-III G:

 • 1-3 lekcje wg planu
 • godz. 10.45 apel na hali sportowej
 • po apelu wyjście na Majówkę
 • zakończenie zajęć o godz. 13.00.

 

Uwaga!

 • Odwozy godz. 13.00
 • Dyżur w świetlicy w godz. 11.30 – 15.00

„Ruch zastąpi prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”

 

Klasy trzecie SP zakończyły przedostatni etap projektu „ Zdrowo jem, więcej wiem”. Tym razem tematem była aktywność fizyczna. Została przeprowadzona lekcja, dwa konkursy oraz promocja - „ Ruch to zdrowie”. Uczniowie ćwiczyli podczas Klasowego Turnieju Sportowego, robili Ordery Miłośnika Sportu, pomagali w zajęciach klas drugich „ Mały Mistrz”, uczestniczyli w lekcji i pogadance. Chcielibyśmy bardzo podziękować panu Tomaszowi Kraskowskiemu, pani Justynie Mikołajczyk oraz dyrekcji szkoły za pomoc w realizacji projektu.

Spotkanie z „Piotrusiem Panem” z Nibylandii


Uczniowie szkoły podstawowej kl. IV-VI mieli okazję obejrzeć w dniu 16 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni spektakl teatralny pt. „Piotruś Pan”. Reżyserem jest Janusz Józefowicz, muzykę napisał Janusz Stokłosa, zaś libretto muzyczne jest dziełem Jeremiego Przybory.
Młody widz został wprowadzony w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń. A wszystko to dzięki zastosowaniu najnowszej technologii 3D. W tej scenerii, otwierającej się księgi, młodzi bohaterowie spektaklu zmierzyli się ze złowrogimi piratami na czele z Hakiem, przebywali w kręgu indiańskiego plemienia i ich niezwykłego tańca, odkryli także nowe lądy. Scenografia dostarczyła wszystkim widzom niezapomnianych wrażeń. „Wpływający” na scenę z piratami statek oraz kroczący krokodyl okazały się wielka atrakcją przedstawienia, a obracająca się scena wprowadziła bohaterów między innymi do bajkowego domu, czy na wyspę syren.
Nasi uczniowie mogli wraz z bohaterem doświadczyć, jak wielka jest magia teatru, kiedy to można „na żywo” w niej uczestniczyć.

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

 

Dnia 15.04.2016r. Odbyły się warsztaty fotograficzne zatytułowane „Wiosna w obiektywie”. Prezentujemy fotografie wykonane przez uczniów naszej szkoły. Opiekunem projektu jest pani Grażyna Stoltmann.

DZIEŃ ZIEMI

 

W dniach 22 - 28 kwietniaw Zespole Szkół w Lipuszu będą miały miejsce SZKOLNE OBCHODY DNIA ZIEMI  "NA KOLOROWO" .

Każdy dzień tygodnia przebiega pod innym hasłem, z którym związany też jest określony kolor ubioru.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z haromogramem, który znajduje się poniżej w załączniku.

[pobierz] 0.4 MB DZIEŃ ZIEMI

Twórczą pomysłowością i wyobraźnią w zakresie przedstawienia tematu, jak i estetyką wykazali się nasi uczniowie biorący udział w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pod hasłem "W trosce o nasze bezpieczeństwo". Poniżej prezentujemy konkursowe prace.

X POMORSKI KONKURS PLASTYCZNY "Opowieści z morskich fal ... pod żaglami"

Chętni uczniowie ZS w Lipuszu wzięli udział w X POMORSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "Opowieści z morskich fal .... pod żaglami". Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni. Uczestnikom życzymy powodzenia w oczekiwaniu na wyniki konkursu. Opiekunem młodych artystów jest pani Grażyna Stoltmann.
Uczestnicy: Albert Stoltmann kl.II, Agata Żywicka kl. V, Anna Żywicka kl. V, Klaudia Szulist kl. V, Kinga Peplińska, Marta Stobińska.

Klasowa hodowla roślin klasy IIc

 

Nadeszła wiosna, pora więc zabrać się za uprawy. W czwartek 7 kwietnia zaczęliśmy naszą klasową hodowlę roślin. Do donic wsypaliśmy ziemię a następnie posialiśmy i posadziliśmy różne rośliny. Wśród nich znalazły się: pietruszka, rzodkiewka, poziomka, rzeżucha, słonecznik, cebula, czosnek, fasola,mięta, bratki, sasanki aster oraz kilka gatunków zbóż. Rośliny systematycznie podlewamy i prowadzimy notatki z naszych obserwacji. Na pierwsze efekty naszej pracy nie trzeba było długo czekać. Już następnego dnia pierwsze nasionka rzeżuchy pomarszczyły się i zaczęły wypuszczać listki. Po tygodniu w naszej hodowli zrobiło się już bardzo zielono. Zapraszamy do oglądania relacji z naszych upraw.

Bądźmy zdrowi-jedzmy warzywa!!!

Uczniowie klasy Ib SP podjęli się ważnego wyzwania. W piątek 15 kwietnia 2016r postanowili samodzielnie wykonać sałatkę warzywną. Ogromną frajdą było dla nich krojenie gotowanych warzyw i trzeba przyznać, że nie sprawiło im to najmniejszych kłopotów. Wszystkie palce były całe a warzywa super pokrojone. Wspólne przygotowanie posiłku poskutkowało tym, że większość dzieci chętnie zajadała sałatkę.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2016

 

W dniach od 18 do 20  kwietnia uczniowie klas III G zmagać się będą z testami kompetencji:

 • dnia 18.04 (poniedziałek) część humanistyczna
 • dnia 19.04 (wtorek) część matematyczno-przyrodnicza
 • dnia 20.04 (środa) języki obce.

 

Wszystkim uczniom szkół gimnazjalnych życzymy powodzenia i osiągnięcia jak najwyższych wyników.

UWAGA!

Kl. I - II Gimnazjum - dni wolne od zajęć dydaktycznych

kl.I-III oraz IV-VI Szkoła Podstawowa - zajęcia według planu

SPORTOWE POWITANIE WIOSNY - SPOTKANIE Z MISTRZEM

 

W piątek 01.04.2016 r. o godzinie 12:00 do Zespołu Szkół w Lipuszu przybyli pan Rober Wydera, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, jak też Reprezentant Polski w siatkówce na siedząco oraz Pan Bożydar Abadżijew trener Kadry Polski w siatkówce na siedząco. Ich wizyta była możliwa dzięki konkursowi Kumulacja Aktywności Wygraj spotkanie z mistrzem organizowanemu przez Fundację Lotto Milion Marzeń. Animator Orlika pan Grzegorz Lipiński został jednym z laureatów konkursu, wygrywając tym samym spotkanie z Mistrzem Robertem Wydera - sportowcem, który gra w siatkówkę na siedząco, ponieważ zamiast lewej nogi ma protezę. Mimo przeciwności losu spełnia on marzenia o karierze.

 

Na początku Pani Barbara Edel Dyrektor Zespołu Szkół w Lipuszu dokonała oficjalnego powitania Mistrzów. Następnie Panowie Robert Wydera i Bożydar Abadżijew przeprowadzili z uczniami Gimnazjum w Lipuszu około 1,5 godzinny trening metodyczny, popularyzując tym samym  mało znaną odmianę siatkówki: siatkówkę na siedząco.

Uwaga! Infromujemy, iż na stronie internetowej szkoły można pobrać druk zgody dotyczący nauki dziecka w klasie sportowej w roku szkolnym 2016/2017.

 

ZGODAhttp://zslipusz.pl/pliki-do-pobrania.html

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW

 

Dnia 5 kwietnia 2016r. (wtorek) uczniowie kl. VI szkoły podstawowej wezmą udział w ogólnopolskim SPRADZIANIE SZÓSTOKLASISTÓW.

Życzymy powodzenia!

 

Dzień ten jest dniem wolnym od zajęć edukacyjnych dla uczniów kl. I-III oraz IV-V SP. Dyżur pełnić będzie świetlica szkolna.

POŻEGNANIE ZIMY – POCHÓD Z MARZANNĄ
Marzanno, Marzanno, kolorowa panno
byłaś z nami zimę całą.
Nie spałaś jak niedźwiedź bury,
ale hasałaś, skakałaś, śniegiem czasem sypałaś.
Na nartach i sankach z nami zjeżdżałaś,
mroźnym wiatrem też zawiałaś.
Radowaliśmy się wszyscy w koło
bo z tobą zima była wesoła.
Tak też mogliśmy sporty różne uprawiać
i w ciepłych ubrankach harce wyprawiać.
Dzisiaj smutno żegnać cię,
bo już kończy się zima.
A wiosna się zaczyna.
Ustąp więc nasza panno słomiana,
bo pani w zieleni czeka przybrana.

Jak co roku w naszej szkole udaliśmy się w barwnym pochodzie nad pobliską rzekę aby pożegnać zimę. Tegoroczną Marzannę przygotowali uczniowie klas drugich SP .W barwnym pochodzie klasy pierwsze oraz drugie z Marzanną na honorowym miejscu rozpoczęli marsz ku wiośnie. W drodze nad rzekę śpiewali piosenki żegnając zimę.Mamy nadzieję, że tym akcentem pomogliśmy zimie opuścić nas na dobre!

 

Pokaz magii i iluzji

 

W piątek 1 kwietnia 2016r. uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej mieli okazję poznać tajniki magii i iluzji w wykonaniu uczniów klasy gimnazjalnej: Roberta Piaskowego oraz Przemysława Borkowskiego. Dzieci z wielką uwagą obserwowały zdolności swoich starszych kolegów.

WYNIKI eliminacji gminnych XXXIII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej z dnia 15.03.2016 r.

 

 

 

 W kategorii dzieci młodsze (I – III SP)

I miejsce - Magdalena Rolbiecka kl.III Szkoła Podstawowa w Tuszkowach
II miejsce - Anna Żywicka kl. III a Szkoła Podstawowa w Lipuszu
III miejsce - Anna Lipińska kl. II a Szkoła Podstawowa w Lipuszu
Albert Stoltmann kl. II b Szkoła Podstawowa w Lipuszu

W kategorii dzieci starsze (IV – VI SP)

I miejsce - Julia Lubecka kl. IV Szkoła Podstawowa w Tuszkowach
II miejsce - Justyna Zabrocka kl. V b Szkoła Podstawowa w Lipuszu
III miejsce - Klaudia Szulist kl. V a Szkoła Podstawowa w Lipuszu

W kategorii młodzież gimnazjalna (I – III G)

I miejsce - Martyna Jaśkowska kl. III a Gimnazjum w Lipuszu
II miejsce - Zofia Muchowska kl. II a Gimnazjum w Lipuszu
III miejsce - Natalia Datta kl. I b Gimnazjum w Lipuszu
Aleksander Kozikowski kl. I a Gimnazjum w Lipuszu

W Turnieju Poezji Śpiewanej

I miejsce - Paulina Szulist kl. III b Gimnazjum w Lipuszu
II miejsce - Jakub Kleinschmidt kl. III b Gimnazjum w Lipuszu

Komisja w składzie:

Przewodnicząca: Bożena Troka
Członkowie: Halina Hapka
Beata Lipińska
Joanna Knopik
Andrzej Pastwa

Pełnych miłości, radości i zdrowia Świąt Wielkiej Nocy,

wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny

życzy

Dyrekcja oraz pracownicy Zespołu Szkół w Lipuszu

Życzenia zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego nastroju, serdecznych spotkań z najbliższymi
oraz Wesołego Alleluja w imieniu Rady Rodziców
składa przewodnicząca Rady
Emilia Ebertowska

Mistrzostwa powiatu w piłce siatkowej

 


       W czwartek 10 marca na hali sportowej w Lipuszu odbyły się Finały Powiatowe w piłce siatkowej dziewcząt.

W zawodach wzięło udział 7 najlepszych szkół z powiatu kościerskiego Lipusza, Łubiany Kościerzyna nr 1, Grabowa, Starej Kiszewy, Dziemian i Wiela ( aka była też kolejność końcowa). Wzorowa postawa naszych dziewczyn oraz kibiców, którzy zachęcali do walki na boisku doprowadziła do wygrania wszystkich spotkań 2:0 i zdobycia długo wyczekiwanego Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim kibicom za nie pożałowanie gardła "zwłaszcza tym na ściance". Gratulujemy dziewczętom i życzymy im powodzenia na półfinałach wojewódzkich, które również odbędą się w Lipuszu już 26 kwietnia 2016. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH SERDECZNIE.

 

Skład drużyny:
Zofia Gliszczyńska, Martyna Jaśkowska, Agata Lipińska, Sandra Kopp Ostrowska,Daria Neubauer, Nadia Chwarszczyńska, Justyna Lipińska, Kamila Data, Klara Bronka, Oliwia Olter, Zofia Suchy Lipińska, Klaudia Kinowska, Kryzel Marta.

GRATULACJE DZIEWCZYNY !!!

 

Dziękuje za 4 lata wspólnej pracy. Pomimo wzlotów i upadków warto było poświęcić czas "SIEMA SIĘ GRA " :) :)

zdjęcia znajdziecie tu

Robert Klasa

PRZERWA Z KSIĄŻKĄ

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji w dniu 21.03.2016r. w naszej szkole odbyły się obchody tego święta zorganizowane w dwóch etapach przez panią Beatę Lipińską, panią Halinę Hapka i panią Joannę Knopik Ważnym elementem tego dnia była akcja „Przerwa z książką”, która spotkała się z aprobatą naszych uczniów. Na przerwach rozłożono na korytarzach materace, na których to młodzież szkolna „czytała po cichu” fragment swojej ulubione książki. Uczniowie klas czwartych wzięli udział w akcji w 100%, ponieważ wszyscy przynieśli swoje książki. Należy zaznaczyć, że w tym czasie na przerwie pani Beata czytała fragment książki A.Chylińskiej pt. „Zezia, Giler i Oczak”. A biblioteka była oblegana przez czytelników.
Odbyło się również popołudnie poetycko-sportowe dla uczniów kl. Va. W odpowiednio przygotowanej bibliotece (rozłożone materace, zapalone lampiony) piątoklasiści mieli okazję wysłuchać wybrane wiersze naszych rodzimych poetów – Nowickiego i absolwentki naszej szkoły – Wiktorii Kozikowskiej. Następnie odbyły się rozgrywki sportowe na hali. Najważniejszy był mecz piłki ręcznej i dobra zabawa.
Tego typu akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem i dlatego „Przerwa z książką” zostanie zorganizowana w miesiącu kwietniu i maju.

NAUKA PŁYWANIA


Klasy trzecie szkoły podstawowej w drugim półroczu kontynuują naukę pływania. Idzie im coraz lepiej, a dziesięciu uczniów zdało już pozytywnie egzamin i otrzymało KARTĘ PŁYWACKĄ. Zajęcia są prowadzone w miłej i radosnej atmosferze.

TEATRZYK WARZYW I OWOCÓW


Dnia 14 marca klasy IIIa i IIIb SP przedstawiły TEATRZYK WARZYW I OWOCÓW, któryu prezygotowały dla klas zewrowych naszego przedszkola Remusek. Wcześniej uczniowie wraz z wychowawczyniami przygotowali rekwizyty. Zostały też przydzielone role do wiersza pt. „Na straganie”. Celem przedsięwzięcia było zachęcenie dzieci do jedzenia jak najwiekszej ilości różnych warzyw i owoców.

PROMOCJA PICIA WODY oraz JEDZENIA BATONÓW Z BURAKÓW :)

 

10 marca klas IIIa i IIIb SP przygotowały i przeprowadziły PROMOCJĘ PICIA WODY. Jej celem było zachęcenie uczniów klas I-III do picia niegazowanych i niesłodzonych napojów. Każde dziecko klas młodszych (i nie tylko) mogło zaspokoić pragnienie czystą wodą lub wodą z naturalnym sokiem, który samodzielnie mogło wycisnąć. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. Jego uczestnicy – uczniowie klas trzecich – przygotowywali też sałatki owocowe i warzywne (o czym informowaliśmy wcześniej), a także robili batony z buraków. Zajęcia te zostały przeprowadzone przy współpracy z GOKSiR w Lipuszu i Kołem Seniorów. Pani Elżbieta Chwarszczyńska, prezes Klubu Seniorów, służyła młodym kucharzom radą i pomocą, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

PROMOCJA CZYTELNICTWA

 

W ramach akcji "Czytam sobie w bibliotece" uczniowie kl. IVa i IVb wraz z nauczycielem języka polskiego udali się w dniu 14.03.2016r. do Biblioteki Publicznej w Lipuszu. Tam każdy z czwartoklasistów wybrał odpowiednią książkę dla siebie i czytał jej fragmenty w wyznaczonych kącikach czytelniczych. Uczniów zainteresowała ta forma "przyjaźni z książką", gdyż było widać, że wielu z nich nie rozstało się z książką również w szkole na przerwie.

WARSZTATY Z PRACOWNIKAMI IPN

 

W dniu 14 marca 2016r. uczniowie kl. VI SP i klas III G wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez A. Gumińską i B. Męczykowską - pracowników IPN w Gdańsku. Zajęcia w klasach szóstych przybliżyły tematykę dotyczącą udziału polskich lotników Dewizjonu 303 w bitwie o Anglię. Uczniowie mieli okazję "stoczyć bitwę" z przeciwnikiem, grając w grę planszową pt. "Dewizjon 303".


Uczniowie gimnazjaliści zapoznali się z tematyką "Działalność aparatu bezpieczeństwa po II wojnie światowej" (głównie SB). W przybliżeniu tych zagadnień pomagały prezentacje multimedialne, które spotkały się z zainteresowaniem wszystkich uczestników warsztatów.


Rajd Pomorski "Kluka" jest największą imprezą turystyczno-rekreacyjną regionu, którego ideą jest integracja środowiska miłośników turystyki i krajoznawstwa połączona z promocją atrakcji województwa pomorskiego. Dodatkowo twórcy wydarzenia angażują do organizacji i działania grupy młodzieżowe, celem kształcenia przyszłych animatorów i przewodników turystycznych. Tegoroczna XVII edycja odbędzie się w terminie 25-29 maja 2016 roku w powiecie kościerskim z bazą w gminie Lipusz a wytyczone trasy przebiegają przez obszary o urzekającym pięknie krajobrazu, przyrody i z ciekawymi obiektami architektury. Wieczorem, przy gitarze, ognisku i kiełbaskach można wymienić się wrażeniami z trasy, spotkamy ciekawych ludzi oraz poznamy miejscowy folklor. W czasie rajdu odbywać się będzie wiele konkursów z nagrodami.

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

 

Dnia 16 marca 2016r.  w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy przeciwpożarniczej (kategoria: klasy IV - VISP i I - III G). Zwycięzcy będą reprezentować ZS w Lipuszu w konkursie rejonowym.

Wyniki:

I miesjce w kategorii klas IV - VI - Cybusli Filip z klasy VI a

I miesjce w kategorii klas I - III G - Sandra Kopp Ostrowska z klasy III b G

GRATULUJEMY!

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie dla rodziców uczniów klas III gimnazjum,

które odbędzie się 16 marca 2016r. (środa)

o godz. 16.30.

Dnia 17.03.2016r. (czwartek) zapraszamy rodziców na konsultacje z nauczycielami oraz udział w wywiadówce:

kl. I-III SP - godz. 16.00

kl. IV-VI SP - godz. 16.45

kl. I-III G - godz. 17.30.

 

UWAGA! Rodziców dzieci kl. I SP prosimy o przybycie na krótkie spotkanie informacyjne, które rozpocznie się o godz. 16.00 na stołówce szkolnej.

„Bo wolności jest tyle, ilu nas poległo. I wolności jest tyle, ilu nas żyje.”

 

Uczniowie ZS w Lipuszu wzięli udział w Obchodach Narodowego Dnia Pamięci „ Żołnierzy Wyklętych” zorganizowanych w ramach ogólnopolskich obchodów objętych Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
W dniu 03.03.2016r. w ramach obchodów odbył się „Marsz Wilków” (ok. 6 km), w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjum. Na zakończenie wszyscy spotkali się przy ognisku, piekąc kiełbaski.
W dniu 04.03.2016r. uczniowie kl. I gimnazjum wzięli udział w spotkaniu pt. „Żołnierze Niezłomni” prowadzonym przez Jacka Łukasika (bratanka Stanisława Łukasika).


W tym też dniu na hali sportowej odbyła się uroczysta akademia, w której uczestniczyli uczniowie i zaproszeni goście (wymieniony już Jacek Łukasik, włodarze naszej gminy, ks. prałat, przedstawiciele lipuskich kombatantów). Po odśpiewaniu hymnu został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do naszej społeczności szkolnej. O zabranie głosu został poproszony Wójt Gminy Lipusz i Jacek Łukasik, który przekazał do szkolnej biblioteki książki związane z tematyką „ Żołnierzy Wyklętych”. Uczniowie kl. III gimnazjum przedstawili montaż słowno – muzyczny pt. „ Żołnierze Niezłomni”, upamiętniający bohaterów podziemia niepodległościowego powojennej Polski. W trakcie akademii przybliżono postać „Inki” - Danuty Siedzikówny. Niezłomna postawa i heroizm dają jej wieczne miejsce w Panteonie Narodowych bohaterów, których było wielu wśród Polaków.


Następnie wszyscy mieli okazję obejrzeć wystawę o kpt. Stanisławie Łukasiku pseudonim „Ryś” „Żołnierzu Niezłomnym”, który za swoją patriotyczną postawę został stracony w dniu 02.03. 1949r. wraz z innymi towarzyszami walki. Wystawę tę mogliśmy obejrzeć dzięki współpracy z dyrektorem Muzeum Ziemi Kościerskiej panem Krzysztofem Jażdżewskim. W ramach obchodów w szkole odbył się konkurs plastyczny. Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas akademii.
Obchody dnia „Żołnierzy Wyklętych” to żywa lekcja historii upamiętniająca bohaterów podziemia niepodległościowego naszego kraju.

X OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

 

Szkolne  koło Caritas zachęca do udziału w WIELKANOCNEJ ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI, która odbędzie się w dniach 5-6 marca 2016r. w sklepie "Biedronka" w Lipuszu.

Celem prowadzonej zbiórki będzie pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze, itp. aby pomóc przygotować świąteczne paczki dla potrzebujących oraz na potrzeby placówek Caritas.

RELACJA FOTOGRAFICZNA Z "MARSZU WILKA"

 MARSZ WILKA

 

W ramach obchodów uroczystości dnia "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH" Zespół Szkół w Lipuszu zaprasza mieszkańców do udziału w "MARSZU WILKA" po terenach Gminy Lipusz.

Marsz odbędzie się dnia 3 marca 2016r (czwartek).

Wymarsz  - godz. 10.00, miejsce: ZS Lipusz

Powrót - ok. godz. 11.30

Na zakończenie ognisko z kiełbaskami.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH" 

 

Zespół Szkół w Lipuszu serdecznie zaprasza na uroczystości związane z obchodami NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH, które odbędą się 4 marca 2016 w Lipuszu. Patronat narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Program uroczystości: 

 

9.30 - 11.30 - spotkanie uczniów z Jackiem Łukasikiem

 

12.00 - uroczysta akademia

 

Wystawa prac konkursu plastycznego

 

 

Szanowni Rodzice,

w związku ze zmianami przepisów sytemu oświaty, na stronie szkoły znajdują się załączniki z propozycjami wniosków w sprawie kontynuacji nauki w klasie pierwszej oraz w klasie drugiej w roku szkolnym 2016/2017.

 

Link do załączników

 

1. Informacje  - Żródło MEN

2. Informacje - Źródło MEN

Klasowy konkurs MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA

 

Uczniowie klasy IIc w miesiącu lutym 2016r. zorganizowali klasowy konkurs pt. Mistrz Tabliczki Mnożenia. Okazało się ,że w tej klasie jest kilku takich mistrzów. Zostali nimi: Breza Paulina, Cybulski Damian, Datta Aleksandra, Ebertowska Blanka,Groszkowski Olaf, Kaszubowski Jakub, Mazurkiewicz Roch, Muchowski Miłosz oraz Pobłocki Nikodem. Uczniowie Ci wspaniale opanowali tabliczkę mnożenia w zakresie 50-ciu. Pozostali uczniowie również bardzo pilnie przygotowywali się do konkursu i wzięli w nim udział, dlatego też wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Ale uwaga !!!
Uczniowie kl II c nie spoczęli na laurach i nadal pilnie uczą się tabliczki mnożenia!

Zapraszamy do zapoznania się z planem imprez i zajęć organizowanych w gminie Lipusz w okresie ferii zimowych 2016.

[pobierz] 0.1 MB program ferii zimowych 2016

BAL KARNAWAŁOWY

 

Dnia 27 stycznia 2016 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas 1-3 pod hasłem Scooby- Doo. Uczniowie tego dnia wyglądali nadzwyczajnie a panująca atmosfera pozwalała poczuć się jak w krainie bajek. Już od rana na korytarzach można było spotkać prawdziwych piratów, strażaków, policjantów, kościotrupy, księżniczki, wróżki. Przyleciały również czarownice na miotłach. Wielki bal odbył się na sali gimnastycznej gdzie każdy miał możliwość zaprezentować swój strój karnawałowy. Wszyscy bawili się wesoło razem z prowadzącymi imprezę: Scooby-Doo,Velmą i Kudłatym. Muzyka płynąca z głośników inspirowała wszystkich do wspólnej zabawy. Uczniowie pełni pozytywnej energii pląsali w parach, kole oraz korowodach. Zabawę urozmaicono ciekawym pokazem sztuczek magicznych w wykonaniu Scooby-Doo oraz niesamowitym pokazem z hula-hop ,który zaprezentował wszystkim Kudłaty. Szkoda tylko, że tak szybko minął bal i nasi uczniowie musieli wrócić do domu, ale co najważniejsze uśmiechnięci i zadowoleni.
 Następny bal karnawałowy już za rok…

DZIEŃ MUZYKI

 

Dnia 28 stycznia 2016 roku  w naszej szkole obył się DZIEŃ MUZYKI. Każda klasa przygotowała improwizację ruchową do wybranego utworu z muzyki klasycznej oraz gazetkę poświęconą sylwetce wybranego kompozytora. Zabawa była przednia. Odbyło się również karaoke i Zumba. Wszystkie klasy otrzymały nagrodę w postaci bonu na pizzę.
Do przygotowania Dnia Muzyki przyczyniły się klasy III gimnazjum wraz nauczycielem muzyki oraz nauczycielami wychowania fizycznego.

WYWIADÓWKA SEMESTRALNA

 

Dnia 28.01.2016r. (czwartek) zapraszamy rodziców na konsultacje z nauczycielami oraz udział w wywiadówce okresowej:

 

kl. I-III SP - godz. 16.00

kl. IV-VI SP - godz. 16.45

kl. I-III G - godz. 17.30.

WIZYTA W SCHRONISKU

 

Dnia 26.01.2016r. uczniowie gimnazjum wraz z opiekunami odwiedzili schronisko dla zwierząt w  Starogardzie Gdańskim. Przywieźli ze sobą zebrane w szkole i przedszkolu w ramach akcji "Dokarmianie zwierząt" karmy oraz rzeczy potrzebne do przetrwania zimy. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do zbiórki.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

 

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku.

W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 22.01.2016r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, którą przygotowały klasy drugie szkoły podstawowej. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli na halę sportową, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Barbara Edel, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych uczniów, którzy prezentowali przygotowane przedstawienie,wierszyki oraz piosenki. Dodatkową atrakcją uroczystości był występ Alberta oraz Kacpra z klasy IIb. Zaprezentowali oni swoje umiejętności gry na keybordzie. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnuków, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Spotkanie zakończono słodkim poczęstunkiem i miłą rozmową.

Klub Sportowy Wda Lipusz oraz Zespół Szkół w Lipuszu zapraszają na charytatywny turniej piłki nożnej GRAMY DLA MATEUSZA ZAWODNIKA "WDY LIPUSZ"

 

25.01.2016

Hala sportowa w Lipuszu
ul. Derdowskiego 7A
godz. 16:30 – 21:00

 

Chętne drużyny zgłaszać można do 22.01.2016 r. pod numerami telefonów:

607 568 334 (Grzegorz Lipiński)

601 954 834 (Robert Cieszyński)

Podczas turnieju prowadzona będzie zbiórka na rzecz leczenia Mateusza.

 Serdecznie zapraszamy do kibicowania !!!

Aktywność fizyczna i właściwy sposób odżywiania mogą być przyczyną PRZEWLEKŁEGO ZDROWIA :)

 

Tak w skrócie podsumować można spotkanie profilaktyczne dr. Radosława Flisikowskiego, który odwiedził naszą szkołę dnia 13 stycznia 2016r. Przedstawiciel KLUBU KOŚCIERSKICH MORSÓW spotkał się z uczniami kl. I i II Gimnazjum, zachęcając młodzież do zdrowego stylu życia. Opowiedział uczestnikom spotkania o ludziach uprawiających zimowe kąpiele w lodowatej wodzie odkrytych zbiorników wodnych, których celem jest utrzymanie ogólnej dobrej sprawności ciała i zdrowia.

Biorąc przykład z gościa oraz naszej pani dyrektor, czekamy na kolejnych śmiałków gotowych do takiego sposobu hartowania ciała.

MITY GRECKIE

 

Uczniowie kl. VIa i VIb w dniu 12.01.2016r. wzięli udział w spektaklu „Mity greckie”, który odbył się w Sali Szopińskiego w Kościerzynie. Przedstawienie zostało przygotowane przez „Teatr Artenes” - teatr edukacyjny dla uczniów. Bohaterowie sztuki przenieśli widzów w świat mitów. Cała sztuka była „zaproszeniem” na wyprawy szlakami antycznych bogów i herosów: wśród nich był Zeus, Hefajstos, Prometeusz i Pandora, a także Tezeusz i Ariadna. Przewodniczką po mitycznym świecie była Atena – patronka mądrości i miast. Na uwagę zasługuje fakt, że spektakle te są przygotowane na wysokim poziomie. Ważnym ich elementem jest cała scenografia, kostiumy bohaterów, a także efekty akustyczno - dźwiękowe.
Najbliższe przedstawienie przygotowane przez ten teatr odbędzie się w kwietniu.

Ostatni, przedświąteczny dzień w szkole kończą tradycyjnie  wigilijne uroczystości klasowe.Nia 22 grudnia w pięknie przystrojonych salach, w świątecznej atmosferze, uczniowie wraz z nauczycielami podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania i opowiadania o rodzinnych tradycjach Świąt Bożego Narodzenia. W każdej klasie było bardzo uroczyście i świątecznie.

Na zakończenie tego dnia wszyscy obejrzeli bożonarodzeniowe przedstawienie jasełkowe, przygotowane przez uczniów pod kierunekiem pani Jadwigi Serkowskiej oraz pani Iwony Drozdowskiej. Uczestnicy spotkania zostali wprowadzeni w cudowną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

nadziei – by nie opuszczała,

radości – by rozweselała,

miłości – by obrodziła,
dobroci – by zawsze była

 

życzą 

 

Dyrekcja oraz pracownicy Zespołu Szkół w Lipuszu

III edycja Konkursu Pięknego Czytania w języku angielskim

 

Jak co roku, 11 grudnia uczniowie Gimnazjum w Lipuszu wzięli udział w III Konkursie Pięknego Czytania w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach. Zofia Muchowska zajęła I miejsce, a Maksymilian Majkowski - III. Zaprezentowali fragmenty Opowieści wigilijnej Charles'a Dickens'a w języku angielskim. Gratulujemy!

Gimnazjaliści na musicalu "Shrek" w Teatrze Muzycznym w Gdyni

 

Dnia 5 grudnia 2015 r. uczniowie klas trzecich obejrzeli musical pt. ,,Shrek” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Spektakl był muzycznym przekształceniem filmu znanego raczej wszystkim. Wzbudził wielki zachwyt. Dopełnieniem gry scenicznej aktorów była orkiestra i śpiew na żywo. Elementy scenografii były wprost zaskakujące: jeżdżący po scenie smok, ziejący ogniem, przemieszczające się drzewa, chatka Shreka czy wieża Fiony. Scenografia, dialogi, muzyka, brawurowa gra aktorska – wszystko było na najwyższym poziomie. Wszyscy wrócili uśmiechnięci, zadowoleni i artystycznie usatysfakcjonowani.

 

Uczniowie klas trzecich podzielili się z nami swoimi wrażeniami:
„Najbardziej zwróciły moją uwagę stroje aktorów oraz scenografia, która była wspaniała” -Dominik Klasa
„Bardzo polecam te sztukę, gra aktorów imponująca” - Samuel Stobiński
„To było niesamowite przeżycie! Wokal artystów zapierał dech w piersiach!’ - Marta Suchy Lipińska
„Sztuka bardzo dobrze dopracowana technicznie. Chętnie pojechałbym na podobną jeszcze raz!” - Szymon Jakubek
„Każda postać była zdumiewająca: piękne kostiumy, ładny, profesjonalny śpiew!”
 - Natalia Stencel


Wielki sukces Szkolnego Kółka Teatralnego

 

Uczniowie Szkolnego Kółka Teatralnego ZS prowadzonego przez panią Halinę Hapkę zajęli pierwsze miejsce w Powiatowym Przeglądzie Mini Form Artystycznych, orgaznizowanym w ramach profilaktyki przez SANEPID W Kościerzynie. Nasi artyści przedstawili poruszający  program artystyczny związany z tematyką AIDS. Oprawę muzyczną przygotowała pani Iwona Drozdowska. W ramach nagrody ufundowanej przez Urząd Gminy w Lipuszu wraz z laureatami konkursu plastycznego „Nie palę, nie piję, nie ćpam” pojechali na koncert Zespołu „Enej” do Gdyni. Gratulujemy!

Czwarta drużyna województwa pomorskiego w unihokeju dziewcząt.
Czwarta drużyna województwa pomorskiego w unihokeju dziewcząt.

SPORTOWO W ZESPOLE SZKÓŁ W LIPUSZU


Uczennice gimnazjum zajęły 4 miejsce w Wojewódzkiej Gimnazjadzie w Unihokeju w Gdyni. Wygrywając zawody powiatowe i półfinały wojewódzkie, bezkonkurencyjnie dostały się do finału. Warto dodać, że 4 miejsce w finale wojewódzkim jest wyrównaniem najlepszych osiągnięć w grach zespołowych w historii sportowej szkoły, wcześniej udało się  dwukrotnie : w unihokeju 1996 roku, oraz w piłce ręcznej w 2004r.

Natomiast 10 grudnia w Zespole Szkół w Lipuszu odbył się Finał powiatowy w mini piłce ręcznej chłopców szkół podstawowych. Nasi zawodnicy okazali się również niepokonani, wygrywając wysoko wszystkie spotkania i awansując do półfinału wojewódzkiego w mini piłce ręcznej.

Fundacja LOTTO Milion Marzeń, projekt "Kumulacja Aktywności - Wygraj spotkanie z Mistrzem"


Dzięki lipuskiemu Animatorowi Orlika, panu Grzegorzowi Lipińskiemu, który został laureatem konkursu "Kumulacja Aktywności - Wygraj spotkanie z Mistrzem", mieliśmy możliwość zaproszenia mistrzyni pani Małgorzaty Wołujewicz Czerlonko, reprezentacjącej Polskę w 187 spotkaniach, m.in. na mistrzostwach Europy oraz mistrzostwach świata. W dniu 15 grudnia 2015 r. Pani Małgorzata W. Czerlonko przyjechała w asyście dwóch profesjonalnych koszykarzy Asseco Gdynia. Wraz z nimi przeprowadziła dwa treningi - z uczniami klas IV-VI SP, a następnie z uczniami klas I-III Gimnazjum. Każdy trening trwał około 80 minut. Na zakończenie pani Małgorzata przeprowadziła konkurs, w którym dla zwycięzców przekazała pamiątkowe koszulki. Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Lipuszu obdarowała mistrzynię oraz zawodników Asseco pamiątkowymi bombkami, wykonanymi przez uczniów ZS Lipusz.

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

Dnia 10 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół w Lipuszu odbył się coroczny Kiermasz Bożonarodzeniowy, uroczyście otwarty przez panią dyrektor Barbarę Edel. Rozpoczął go występ kl. II a G, która wystawiła wraz z nauczycielami (p. J. Mikołajczyk, E. Mazurkiewicz, I. Drozdowską) humorystyczną jasełkę kaszubską. Wdzięczna jak zwykle widownia miała okazję wysłuchać kolęd w języku kaszubskim, a także autorskich piosenek mikołajkowych w wykonaniu kl. V a SP i III b G. Swój Bożonarodzeniowy program przedstawił również lipuski zespół „Nie ma lipy”. W szkole zakupić można było wykonane przez rodziców i dzieci ozdoby świąteczne, a także skosztować pysznych wypieków. Zainteresowaniem jak co roku cieszył się kiermasz taniej książki - dobry prezent pod choinkę. Najmłodsi uczniowie i przedszkolacy spędzili ten czas na strojeniu pierników oraz na spotkaniu z Mikołajem, którego wizytę uwieczniono na zdjęciach. Świąteczna atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom kiermaszu, zebraliśmy ok 2300 zł na doposażenia kącików zabaw w klasach I – III Szkoły Podstawowej.

Zakończenie projektu „Umiem pływać”

 

Uczniowie klas III Szkoły Podstawowej zakończyli udział w zajęciach nauki pływania, które odbywały się w każdy piątek w AQUA Centrum w Kościerzynie. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Projekt ten współfinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki,Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego oraz Samorządów Gminnych.

Warsztaty piernikowe

 

W poniedziałek 7 grudnia 2015r. uczniowie klas pierwszych mieli okazję spróbować swoich sił w cukiernictwie artystycznym, biorąc udział w niezwykłym wydarzeniu, jakim były warsztaty dekorowania pierników świątecznych. Wszystkie wcześniej upieczone ciasteczka w różnych kształtach, były zdobione własnoręcznie przez pierwszoklasistów. Zużyto wiele kolorowych ozdób i lukru, a atmosfera była iście świąteczna.
Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację warsztatów bardzo dziękujemy.

Mikołajki Ho Ho Ho...

 

W poniedziałek 7 grudnia 2015 roku w naszej szkole odbyły się Mikołajki. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w przygotowania do tego dnia. Z tej okazji odbył się szkolny konkurs,który obejmował:wystrój sal,przygotowanie gazetki świątecznej, piosenki oraz wykonanie ozdób na kiermasz. Tego dnia odwiedził nas również św. Mikołaj, który wręczył uczniom prezenty. Długo oczekiwany gość wywołał wiele uśmiechu na twarzach dzieci. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne!
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie tegorocznych Mikołajek.

ŚWIĄTECZNE KARTKI - Warsztaty kreatywne dla dzieci


W piątek 4 grudnia 2015 r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu odbyły się warsztaty kreatywne dla uczniów klas II oraz III szkoły podstawowej. Dzieci wykonywały świąteczne kartki wykorzystując materiały przygotowane przez organizatorów oraz własne. Podczas prac wykazali swoją inwencję twórczą wykonując przepiękne kartki. Uczniowie zabrali swoje dzieła do domu aby wysłać je najbliższym z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Dnia  10 grudnia 2015r. od godz. 16.00  zapraszamy do udziału w corocznym SZKOLNYM KIERMASZU ŚWIĄTECZNYM.

W programie:
- występy artystyczne dzieci
- kawa i pyszne wypieki
- ozdoby bożonarodzeniowe
- tania książka pod choinkę
- zdjęcie z Mikołajem
- warsztaty piernikowe dla dzieci.

 

 

Tego dnia o godz. 17.00 odbędzie się również WYWIADÓWKA, podczas której podane zostaną oceny proponowane na zakończenie I semestru roku szkolnego 2015/2016.

W dniach 4-5-6 grudnia w sklepie Biedronka w ramach akcji „Podziel się paczką na święta” odbędzie się zbiórka słodyczy dla naszych dzieci.

Serdecznie prosimy o włączenie się do akcji.

Pierwszy Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej

 

W dniu 30.11.2015 r. o godzinie 16:30 w hali sportowej w Lipuszu odbył się „Pierwszy Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej”. Oficjalnego otwarcia turnieju dokonał Wójt Gminy Lipusz, Pan Mirosław Ebertowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Lipuszu, Pani Barbara Edel. Turniej został rozegrany w kategori wiekowej rocznika 2006 i młodsi. W turnieju wystąpiło 6 zespołów: Radunia Stężyca, Kaszubia Kościerzyna, UKS ZRYW Parchowo, Olimpijczyk Skorzewo, OK Dziemiany oraz SP Lipusz.


Po zaciętej rywalizacji klasyfikacja drużyn była następująca:
1. Radunia Stężyca
2. SP Lipusz
3. UKS ZRYW Parchowo
4. Olimpijczyk Skorzewo
5. Kaszubia Kościerzyna
6. OK Dziemiany


Drużyny otrzymały medale, puchary, dyplomy oraz pamiątkowe zdjęcia z rąk głównych sponsorów, Pani Barbary Edel Dyrektor Zespołu Szkół w Lipuszu oraz Pani Kamili Żywickiej Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu.
Na zakończenie wszystkich uczestników odwiedził Święty Mikołaj, który wręczył dzieciom słodkie prezenty.

Oj działo się działo...

25 listopada nasza szkoła zapewniła dzieciom mnóstwo atrakcji. Wszystkie klasy wzięły tego dnia udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każdy kto chciał mógł przynieść do szkoły swojego pluszaka aby towarzyszył mu podczas zajęć. Odbyły się również zajęcia warsztatowe podczas których sprawdzano znajomość uczniów w zakresie znajomości różnego rodzaju misiów bajkowych. W bibliotece szkolnej uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną zawierającą dużo ciekawostek dotyczących takich postaci jak Miś Coralgol, Paddington, Miś Uszatek,Kubuś Puchatek i wiele innych.
Klasy drugie oraz trzecie szkoły podstawowej w towarzystwie swoich pluszaków udały się do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji aby obejrzeć przedstawienie pt. „Żółw i zając”.Dużej dawki humoru dostarczyli im aktorzy teatru Art-Re z Krakowa , którzy nawiązali doskonały kontakt z widzami i stale angażowali uczniów do udziału w przedstawieniu.
Tego dnia również klasom pierwszym nie zabrakło atrakcji. Wszyscy uczniowie tych klas udali się do kina Remus w Kościerzynie aby obejrzeć film pt. „Rabusie fistaszków”.
Nasza szkoła ponadto wzięła udział w zbiórce zabawek i artykułów szkolnych dla dzieci z domu dziecka.

Dnia 26.11.2015r. odbędą się DNI OTWARTE.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców w ramach Dni Otwartych na spotkanie szkoleniowe, które rozpocznie się o godz. 16.00 na stołówce szkolnej pt. "SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE - DOMOWE SPOSOBY REAGOWANIA".

Po zebraniu odbędą się spotkania indywidualne z nauczycielami.

Rok 2015 to rok promocji czytelnictwa, a miesiąc październik 2015r. jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W związku z tym klasy IIIa oraz IIIb odwiedziły Bibliotekę Szkolną oraz Bibliotekę Gminną.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Reazlizacja projektu "ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM"

 

W bieżącym roku szkolnym klasy IIIa i IIIb SP przystąpiły do VI edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt ten ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia.
Uczniowie podczas zajęć wykonywali szereg zadań min. rysowali, wycinali owoce i warzywa, poznali piramidę zdrowia, tworzyli wierszyki i historyjki o owocach i warzywach, poznali wiersze J. Brzechwy „Na straganie”, „Pomidor”. Jako zadanie promujące podjęte działania w szkole dzieci przygotowały przetwory owocowo – warzywne z przyniesionych produktów. Była to sałatka owocowa, sałatka warzywna, mus jabłkowy, gruszkowy, bananowy oraz sok pomarańczowy. Tak przygotowane przetwory zagościły na specjalni udekorowanym jesiennym stole. Efekty pracy uczniów podziwiała także pani dyrektor Barbara Edel oraz pani wicedyrektor Maria Szyszka.
Udział w konkursie „Zdrowo jem, więcej wiem”bardzo podobał się uczniom. Teraz przed nimi kolejne zadania.

Spotkanie z malarzem Jerzym Omelczukiem w Zespole Szkół w Lipuszu

 

    Dnia 13.11.2015r. W Zespole Szkół w Lipuszu odbyło się spotkanie uczniów z niepełnosprawnym artystą, Jerzym Omelczukiem.
Spotkanie to wywarło na mnie ogromne wrażenie zwłaszcza, że jest to artysta malujący ustami. Zdziwiło mnie, że jest on bardzo szczęśliwym człowiekiem, mimo tragedii jaka go spotkała. Opowiadał, że sam nigdy nie uważa swoich obrazów za ładne. Dopiero, gdy inni tak twierdzą, on zgadza się z ich opinią.
     Mimo, iż nie mówił zbyt wyraźnie, starał się nam przekazać jak najwięcej, śmiejąc się przy tym. W przeciągu trzydziestu minut namalował obraz, który zadedykował naszej szkole. Ja nie potrafiłbym tego uczynić mając sprawne ręce nawet przez kilka godzin. Jest on osobą odważną, gdyż jako pierwszy spośród wielu namalował portrety ośmiu prezydentów Polski, czego inni malarze nawet nie próbowali. Mówił, że nie wyobraża sobie życia bez malarstwa. Właśnie za pomocą obrazów stara się wszystko powiedzieć. Jest ono jego pasją, całym życiem.bBardzo się cieszę ze spotkania z p. Omelczukiem. Uważam, że jest wspaniałym człowiekiem, który poprzez swoją postawę, poczucie humoru, otwartość i serdeczność mógłby być przykładem dla innych.

                                                                                                         Marcin Blok kl. Ib Gimnazjum

 

    Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co robi pan Jerzy Omelczuk. Mimo swojej niepełnosprawności tworzy coś, czego większość z nas nie potrafiłaby zrobić rękami, a tym bardziej ustami. Podziwiam jego wiarę w samego siebie i to, że się nie poddaje. Maluje przepiękne obrazy sprawiające wrażenie namalowanych przez doświadczonego artystę malarza, posiadającego sprawne ręce. Pan Jerzy też jest doświadczony, ale przez życie, a malując przekazuje to, co jest w środku niego. Artysta napawa mnie nadzieją i tym, że nigdy nie warto się poddawać. Nauczył mnie, że trzeba pokonywać stojące na drodze przeszkody, nie patrzeć w tył i cieszyć się z tego co się ma. Pana Jerzego Omelczuka na pewno zapamiętam, a w razie trudności przypomnę sobie jak daleko zaszedł, gdy wydawało się, że już wszystko stracone.

                                                                                                   Judyta Romahn kl. IIb Gimnazjum

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

 

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole uczczono podczas uroczystego apelu, który odbył się w czwartek 12 listopada 2015 roku na hali sportowej.
Zaprezentowany montaż słowno-muzyczny „Opowiedz nam, Ojczyzno…” podkreślił najważniejsze wydarzenia z naszej historii: rozbiory, powstania, Wiosnę Ludów, zabory, wybuch I wojny światowej i odzyskanie przez Polskę niepodległości. Patriotyczne pieśni i słowa wierszy przypomniały wszystkim trudną drogę Polski do niepodległości.
Uroczystość poświęcona 97.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości została przygotowana przez gimnazjalistów z klasy IIB pod kierunkiem p. Bożeny Troki, p. Iwony Drozdowskiej i p. Katarzyny Kamińskiej.

Gimnazjaliści obejrzeli „Skąpca” w wykonaniu Teatru Młodego Pokolenia z Białegostoku


Żądza pieniądza, lichwa i sknerstwo to cechy Harpagona, czyli Skąpca, tytułowego bohatera komedii Moliera, którą obejrzeli uczniowie naszego gimnazjum dnia 12.11.2015 r. w sali GOKSiR w Lipuszu. Obraz tytułowego skąpca przeraża, gdyż ten niemoralny, egoistyczny i pozbawiony uczuć człowiek nie potrafi odróżnić dobra od zła, a własne dzieci traktuje jak dodatkowe obciążenie własnej kieszeni. Jednak jak to bywa w komedii wszystko dobrze się kończy. Charakterystyczne stroje i maski pięknie oddały klimat XVII-wiecznej rzeczywistości. Ciekawe jest oglądać trzy osoby odrywające role przeznaczone dla co najmniej siedmiu. Aktorzy wyposażeni w stroje i maski skupiali uwagę uczniów, a scenografia i rekwizyty oddawały klimat epoki.

BEZPIECZNY PRZEJAZD

 

Dnia 12 listopada 2015r. uczniowie kl. 0 – I uczestniczyli w spotkaniu pt. „Bezpieczny przejazd”. Zaproszeni policjanci przeprowadzili pogadankę na temat konieczności zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze (zwracanie uwagi na znaki drogowe, zwłaszcza bezwzględny nakaz zatrzymania pojazdu - znak STOP-u oraz światła na przejściach).
Dzieci obejrzały również krótki filmik animowany, przedstawiający różne sytuacje na drodze i reakcje oraz zachowania ludzi. Wybierały te, które są pozytywne i krytykowały nieprawidłowe. Na koniec spotkania wysłuchały opowiadania pana policjanta – opiekuna psa, który pozwolił im na pogłaskanie zwierzaka. Uczniowie otrzymali od gości pamiątkowe książeczki z krzyżówkami i rebusami.

Wycieczka do Gdańska

 

W piątek 6 listopada 2015r. uczniowie klas drugich szkoły podstawowej pojechali do Gdańska aby obejrzeć w teatrze Miniatura spektakl pt. Błękitna Planeta. Historia niezwykłej planety i jej mieszkańców wywołała u dzieci ogromne emocje, a niezwykła scenografia sprawiła, że z zainteresowaniem i dużą przyjemnością obejrzały to ciekawe i mądre przedstawienie.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Gdańska. Dzieci spacerowały ulicami wsłuchując się w ciekawostki dotyczące oglądanych miejsc. W tajniki historii tego miasta wprowadziła ich Pani Justyna Mikołajczyk, która pełniła tego dnia rolę przewodnika.
Wycieczka dostarczyła im tak wielu wrażeń, że nawet deszcz, który zaczął padać podczas spaceru nie zdołał popsuć im humoru. Dzieci w świetnych nastrojach wróciły do domu.

Zumba Fitness- zajęcia pokazowe

 

W dniu 5 listopada 2015 r. uczniowie klas I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej wzięli udział w zajęciach pokazowych Zumby Fitnes. Ta forma ruchu jest połączeniem treningu oraz takich technik tańca jak Salsa, Cumbia, Reggaeton czy Hip-Hop. Pokaz ten miał na celu zachęcenie dzieci do udziału w zajęciach, które odbywają się w GOKSiR w Lipuszu. Trening zapewnił dzieciom maximum zabawy i fitness'u w tym samym czasie. Jak zapewniał prowadzący je instruktor Kamil Domaszk-Zumba Kids to zajęcia bezpieczne i skuteczne!

Wystawa twórczosci Jerzego Omelczuka

 

Pod koniec października 2015r. uczniowie ZS odwiedzali wystawę polskiego malarza Jerzego Omelczuka, która miała miejsce w GOKSiR w Lipuszu.

Pani dyrektor ośrodka przedstawiała młodzieży sylwetkę artysty, który maluje za pomocą ust i stóp.

Uczniowie mieli okazję podziwiać ekspozycję obrazów, wśród których dominowały pejzaże wiejskie, ale też lasy oraz ciekawe portrety. Te ostatnie w naturalistyczny sposób odzwierdziedlały radość, smutek i zamyślenie przedstawionych postaci. Na uwagę zasługuje fakt, iż wszystkie dzieła Omelczuka wykonane są na płótnie.

Będąc pod wielkim wrażeniem twórczości artysty, młodzież pozostawiła wzruszające i szczere podziwu wpisy w księdze pamiątkowej.

Szanowni Rodzice,
serdecznie zapraszam na zebranie Rady Rodziców, które odbędzie się w poniedziałek 09 listopada 2015 r. o godz. 16.30 w Zespole Szkół.
Spotkanie będzie dotyczyć głównie omówienia zbliżającego się kiermaszu Bożonarodzeniowego oraz spraw bieżących. Proszę o niezawodną obecność.  :-)


Przewodnicząca Rady Rodziców Zespołu Szkół w Lipuszu
Emilia Ebertowska

„Wspominki Listopadowe”

 

Dnia 2 listopada 2015r. w Dzień Zaduszny uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum wzięli udział w programie szkolnym „Wspominki Listopadowe”. Udali się na cmentarz, wspólnie zmówili modlitwę

i odwiedzili groby zmarłych.Tego dnia odbył się również uroczysty apel oraz poświęcenie pomnika śp. Kazimierza Welza, pierwszego po wojnie dyrektora szkoły w Lipuszu.

Warsztaty pierwszoklasistów oraz żywa lekcja historii

 

W dniach 27-28 października 2015r. pierwszoklasiści SP uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Panią Karolę Bober w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu. Uczniowie zapoznali się z techniką robienia kwiatów z krepy, które po własnoręcznym wykonaniu, wykorzystali do zrobienia stroików na groby zmarłych. Po zakończeniu warsztatów wszyscy uczestnicy udali się na miejsca pomordowanych w czasie II wojny światowej w Tuszkowach, Śluzie, Karpnie, Gostomku oraz Lapidarium w Lipuszu. Dzieci uczciły pamięć zmarłych, składając kwiaty i znicze na grobach m.in. państwa Wolskich, podporucznika Jana Kostura, Rudolfa Lassa, Władysława Rogali oraz angielskich lotników.

Dnia 29 pażdziernika 2015r. odbędą się

DNI OTWARTE W ZESPOLE SZKÓŁ W LIPUSZU.

Szkoła Podstawowa kl. I-III godz. 16.00

Szkoła Podstawowa kl. IV - VI godz.16.45

Gimnazjum kl. I-III godz. 17.30

Kolorowa sałatka owocowa kl. IIc

 

W poniedziałek 26 października 2015r. uczniowie kl.II c przypomnieli sobie jakie witaminy zawierają owoce i jak bardzo są potrzebne, aby zdrowo i ładnie wyglądać. Jakich owoców użyli to ich słodka tajemnica, może ktoś odgadnie? Powodzenia!

W każdym razie sałatka była bardzo smaczna,zdrowa i kolorowa.

Sałatka owocowa kl. IIc

WYCIECZKA DO MALBORKA

 

Dnia 20 października 2015r. klasy IIIa i IIIb szkoły podstawowej pod opieką swoich pań wychowawczyń udały się na wycieczkę do Malborka. Wspólnie zwiedzali tam największy ceglany zamek w Europie. Poznawali kolejne partie budowli odpowiadające poszczególnym etapom obrony tej twierdzy. Zgłębiali również tajemnice zakonu krzyżackiego, a także poznali wiele ciekawostek z życia zakonników. Muzeum w Malborku nie było jedynym miejscem ,które w tym dniu zobaczyli. W drodze powrotnej udali się również do Białej Góry (koło Sztumu) by podziwiać znajdujący się tam węzeł wodny, w którym skupiają się różne drogi wodne i zlokalizowane są różne budowle hydrotechniczne. Zobaczyli tam śluzę, która łączy Wisłę z Nogatem. Trzecioklasiści byli ogromnie zdumieni tymi widokami gdyż całość sprawia wrażenie ogromnej, monumentalnej budowli. Po kilku godzinach zwiedzania tych urokliwych miejsc zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do domów by podzielić się swymi wrażeniami z najbliższymi.

WYCIECZKA DO MALBORKA

Powiatowy turniej „TYMBARK” wygrali uczniowie z Lipusza


W dniu 22.10.2015 r. uczniowie Zespołu Szkół w Lipuszu wygrali powiatowy etap turnieju „Z PODWÓDKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU” w kategorii wiekowej U-10 (rocznik 2006 – 2008).
Do rywalizacji na Orliku w Kościerzynie przy ul. Skłodowskiej przystąpili reprezentanci szkół z Kościerzyny, Kalisk, Karsina, Dziemian, Kalisza i Lipusza. Po bardzo zaciętej rywalizacji w grupach, do finału dostały się zespoły z Kościerzyny i Lipusza. Ostatecznie to zespół z Lipusza odniósł zwycięstwo, o którym po dogrywce ostatecznie zdecydowały rzuty karne.

 

Dzięki wygranej drużyna z Lipusza awansowała do etapu wojewódzkiego, w ramach którego rozgrywki odbędą się na stadionie Arki Gdynia w marcu 2016 r. (skład zespołu: Jonasz Mikołajczyk, Wiktor Data, Albert Stoltmann, Mateusz Szmaglik, Kacper Pepliński, Ksawery Tusk, Bartosz Bigus, Miłosz Mikołajczyk, Fabian Jaśkowski, trener: Grzegorz Lipiński)
Warto dodać, że ogólnopolski finał turnieju odbędzie się na stadionie narodowym w Warszawie w kwietniu 2016 r.

 

IDĄ PIERWSZAKI


Idą pierwszaki dawne maluchy , jeden w drugiego to same zuchy, buzie umyte i ręce czyste , każdy na plecach dźwiga tornister. Z bijącym sercem stają przed szkołą. Jak im tu będzie? Chyba wesoło!


Dnia 8 września 2015 w Zespole Szkół w Lipuszu o godzinie 16.00 w hali sportowej odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Przystąpiło do niej 79 uczniów - 47 chłopców i 32 dziewczynek z klas Ia, Ib, Ic, Id. Przed uroczystością dziennikarka z Gryfu Kościerskiego wykonała pamiątkowe zdjęcia, które ukażą się w następnym numerze gazety. Na ceremonię przybyli zaproszeni goście, ksiądz prałat Jan Ostrowski wręczył uczniom fotografie z poświęcenia plecaków i tornistrów w kościele. Odświętnie ubrani, w czerwonych i granatowych biretach na głowie, z dumą śpiewali piosenki i recytowali wierszyki. Uroczystość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ozdobne rożki wypełnione przez rodziców prezentami.
Na zakończenie Pani dyrektor Barbara Edel w ramach nagrody obdarowała poszczególne klasy bonami wycieczkowymi. Po ceremonii ślubowania i  pasowania wszyscy uczniowie wraz z rodzicami udali się na poczęstunek do swoich klas.

ZAPROSZENIE

 

Szanowni Rodzice,

serdecznie zapraszam przedstawicieli klas na zebranie Rady Rodziców, które odbędzie się w poniedziałek 12 października 2015r. o godz. 16.30 w Zespole Szkół .

 

Liczę na Państwa obecność :)

 

Przewodnicząca Rady Rodziców

Zespołu Szkół w Lipuszu

Emilia Ebertowska

"Z przyroda za pan brat"

 

Pod takim hasłem dnia 06.10.2015r. klasy IIIa oraz IIIb Szkoły Podstawowej pod opieką swoich Pań wychowawczyń wyruszyli pieszo do Borowca. Podczas marszu przez piękny,jesienny las zwracali uwagę na warstwową budowę lasu. Rozpoznawali i nazywali drzewa, krzewy oraz grzyby. Po dotarciu na miejsce tj. do domku myśliwskiego zwanego Hubertówką posilili się kiełbaskami pieczonymi na ognisku. Spotkali się tam z myśliwym P.Leonardem Mazurkiewiczem,który przybliżył im tematykę myślistwa oraz związanej z nią historię św. Huberta. Ciekawie opowiadał również o zwierzętach leśnych i zależnościach przyrodniczych w lesie. Pokazał również trzecioklasistom swoje trofea. Podkreślił,że las to dom zwierząt,i dlatego nie wolno w lesie hałasować i śmiecić.

Dopełnieniem przgody z przyrodą był  pobyt na strzelnicy i zbieranie jabłek dla zwierząt. Pełni wrażeń po kilku godzinach spędzonych na łonie natury uczniowie wrócili autokarem do szkoły.

"Z przyrodą za pan brat"
"Z przyrodą za pan brat"

"V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia"  

przypadł w tym roku 25 września. 1517 szkół z całego świata wzięło udział w tej akcji. Nasza szkoła również włączyła się do projektu. Każdy uczeń zdawał egzamin pisemny z tabliczki mnożenia. Trójka z każdej klasy, która najszybciej rozwiązała test z pozytywnym wynikiem przeszła do drugiego etapu, walcząc o tutuł najlepszego z najlepszych. Mistrzowie otrzmali nagrodę książkową oraz dyplom. Jednak na tym się nie skończyło. Pozostali uczniowie z klas podzielili się na trzy drużyny. Jedna z nich rysowała plakat, druga rebus, a trzecia tworzyła wiersz. Hasłem przewodnim do każdej z konkurencji była towarzysząca nam tego dnia "tabliczka mnożenia". Dzieła wszystkich uczestników okazały się bardzo pomysłowe, co utrudniło komisji wybór pierwszych miejsc.
Klasa VI a była najbardziej zaanagażowana w akcję i to oni przeprowadzali egzaminy z ,,tabliczkowej wiedzy" pytając pracowników szkoły, przepytując przypadkowych przechodniów Lipusza, wchodząc do sklepów, kwiaciarni. Tworzyli specjalne Patrole Egzaminacyjne. Taka zamiana ról okazała się bardziej stresująca dla dorosłych. Natomaist dzieci były niezwykle zmotywowane do spełnienia się w roli egzaminatora. Wszystko odbywało się pod opieką nauczycieli, którzy czuwali nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów. Na 90 przpytanych osób 74 dorosłych zdało egzamin pomyślnie otrzymując odznakę "Mistrza tabliczki mnożenia" oraz certyfikat.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

SAMORZĄD SZKOLNY

 

Dnia 25 września 2015r. odbyły się wybory do samorządu szkolnego kl. IV - VI.

Wśród uczniów wybrano:

 • przewodzniczący: Kornel Groszkowski kl. VIb
 • zastępca: Kacper Żywicki - kl. Va
 • członkowie:  Weronika cybulska kl. VIa, Justyna Zabrocka kl. IVa, Gracjan Kulas kl. IVa, Wanessa Pobłocka kl. IVb.

 

Opiekunem samorządu szkolnego została pani Iwona Drozdowska.

 

Gratulujemy!

"PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM"

 

W dniach 25 - 26 września odbyła się pierwsza w Lipuszu Ogólnopolska Zbiórka Żywności pod hasłem  "Podziel się posiłkiem". 

 

Wolontariusze z naszej szkoły wraz z nauczycielami zebrali łącznie 600 kg żywności dla potrzebujących dzieci. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy.

 

Dyrekcja Zespołu Szkół w Lipuszu

To już 22 SPRZĄTANIE ŚWIATA

 

Dnia 18 września uczniowie ZS wzięli udział w finale 22 ogólnopolskiej akcji pt. "Sprzątanie świata". W tym roku odbyła się ona pod hasłem "Wyprawa-poprawa".

 

Tegoroczna edycja kampanii miała na celu zwrócenie szczególnej uwagi na rolę, jaką odgrywa każdy z nas w tworzeniu, a także funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami. Do osiągnięcia celu potrzebna jest wiedza każdego z nas oraz chęć współuczestniczenia w działaniach podejmowanych na rzecz czystego środowiska. Uczniowie poszczególnych klas wraz z opiekunami udali się na wyznaczony teren, aby promować czystość naszej Ziemi. Uzbrojeni w rękawice i worki zebrali rozmaite "skarby" pozostawione przez ludzi. 

Mamy nadzieję, że przez kolejny rok coraz mniej śmieci zostanie wyrzuconych w miejsca do tego NIEprzeznaczone!

SPRZĄTANIE ŚWIATA

PROGRAM  "UMIEM PŁYWAĆ"

 

Uczniowie klas III Szkoły Podstawowej biorą udział w zajęciach nauki pływania, które odbywają się w każdy piątek od godz.11.00-13.00 w AQUA Centrum w Kościerzynie. Zajęcia te organizowane są w ramach realizacji projektu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki,Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego oraz Samorządów Gminnych.

Program "Umiem pływać"
Program "Umiem pływać"

DNI OTWARTE - WYWIADÓWKA

 

Dnia 24.09.2015r. (czwartek) zapraszamy rodziców na konsultacje z nauczycielami w ramach dni otwartych szkoły oraz udział w wywiadówce:

 

kl. I-VI SP - godz. 16.30

kl. I-III G - godz. 17.00.

PLAN ZAJĘĆ LEKCYJNYCH 

 

Zachęcamy rodziców i uczniów do zapoznania się z aktualnym PLANEM ZAJĘĆ LEKCYJNYCH oraz zmianami wprowadzonymi do STATUTU SZKOLNEGO w roku szkolnym 2015/2016.

 

http://zslipusz.pl/plan-lekcji.html
http://zslipusz.pl/statut.html