0
Twój koszyk jest pusty.

ARCHIWUM 2014/2015


 WYCIECZKA DO KASZUBSKIEGO PARKU MINIATUR I GIGANTÓW

 

       Dnia 17 czerwca 2015 r. „Pszczółki” i „Słoneczka” wybrały się na wycieczkę autokarową do Kaszubskiego Parku Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie. Po wejściu do parku czekała na nas podróż dookoła świata. W jednym miejscu w skali 1:25 zobaczyliśmy wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski i Świata. Wśród obiektów podziwialiśmy Chrystusa z Rio, głowy czterech prezydentów wykute w skale, wieżę Eiffla, Sfinksa, krzywą wieżę w Pizie, Statuę Wolności oraz wiele innych budowli. Zwiedzanie parku było nie tylko rozrywką, ale również nauką - podczas zwiedzania dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o słynnych budowlach.
       Po chwili oddechu ruszyliśmy do kolejnych atrakcji. Z Kaszubskiego Parku Miniatur wybraliśmy się do położonego obok Parku Gigantów. By do niego dotrzeć trzeba było pokonać ok. 600 metrową piaszczystą drogę pod górkę.  W ramach urozmaicenia przy drodze ustawione zostały figurki zwierząt. Park Gigantów zrobił na dzieciach duże wrażenie, szczególnie samolot Tupolew. Spojrzenie dzieci przyciągnął także prawdziwy monster truck z ogromnymi kołami, wielki kubek i kolosalne buty. Dzieci odwiedziły również wioskę krasnali. Następnie był czas na zabawy dowolne na placu zabaw.  

     Po zabawie dzieci udały się na pokład samolotu, gdzie zjadły posiłek. Z pełnymi brzuszkami przedszkolaki odwiedziły Bajkową Krainę z 60 postaciami z bajek i baśni oraz Mini ZOO- miejsce, w którym spotkaliśmy żywe zwierzęta - osiołka, kucyka, owieczki, kózki i daniele. Następnie tylko odważni odwiedzili Zamek Strachu. Po dreszczach emocji był czas na lody, na które z niecierpliwością czekały dzieci. Na koniec odwiedziliśmy jeszcze Gabinet Śmiechu, w którym krzywe zwierciadła deformowały nasze odbicia, śmiechu było co niemiara  :)
          Zmęczeni, ale z dobrymi humorami wróciliśmy autokarem do domu. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń.

 

 

WIZYTA W PIEKARNI
11 czerwca 2015 r. dzieci 6-letnie z grupy Stokrotki odwiedziły Piekarnię Państwa Kiedrowskich w Lipuszu. Miały okazję obserwować kolejne etapy powstawania chleba oraz porozmawiać z piekarzami na temat ich pracy. Pracownicy Piekarni przygotowali dla wszystkich dzieci miłą niespodziankę: pyszne bułki i słodkie ciasteczka :)

 


Wycieczka grupa Pszczółki i Słoneczka
Kaszubski Park Miniatur i Gigantów – Strysza Buda
17.06.2015 r. (środa)

Program wycieczki:
7.45 – śniadanie w przedszkolu
8.30 - wyjazd z Lipusza
ok. 10.00 - przyjazd do Parku Miniatur
10.00 - 12.00 – zwiedzanie
• Park miniatur i gigantów,
• Bajkowa kraina,
• Mini ZOO,
• Gabinet śmiechu,
• Zamek strachu.
12.00 - 12.45 - obiad (w ramach obiadu suchy prowiant ), po obiedzie lody dla dzieci
12.45 - 13.30 - zabawa na placu zabaw
ok. 13.45 - wyjazd ze Stryszej Budy
ok. 15.00 - powrót do przedszkola

 


DZIEŃ DZIECKA - 01.06.2015 r.

Dzień Dziecka w naszym przedszkolu obchodzony był bardzo hucznie, a to za sprawą „Motylkowych Wróżek”, które pojawiły się w naszym przedszkolnym ogrodzie. Wróżki miały przygotowane wiele atrakcji dla naszych pociech. Muzyka, tańce, konkursy, zabawy z chustą animacyjną, łowienie rybek, wata cukrowa to tylko namiastka tego co przygotowane dla nas miały Panie z „Bajlandii”. Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców Zespołu Szkół w Lipuszu, która zadbała w tym wyjątkowym dniu o uśmiech dzieci.

 


PIKNIK RODZINNY


Dnia 26.05.2015 r. Przedszkole Remusek wspólnie z Radą Rodziców oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Lipuszu zorganizowali Piknik Rodzinny. Uczestniczyły w nim całe rodziny podopiecznych z naszego przedszkola. Na początku wszystkich gości serdecznie powitała Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Lipuszu Barbara Edel. Sprzyjająca pogoda wprawiła wszystkich uczestników w radosny nastrój. Następnie dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały swoim rodzicom piosenki i wiersze, w których dziękowały im za miłość jaką ich otaczają. Po krótkim występie artystycznym dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie zrobione upominki. Piknikowi towarzyszyło mnóstwo atrakcji: dmuchane zamki i zjeżdżalnie, wata cukrowa, pokaz psów policyjnych, pieczenie kiełbasek na ognisku, konkursy sportowe, a do tego pyszne ciasta upieczone przez rodziców. Rodzinny nastrój, słoneczna pogoda i przyjemna atmosfera sprawiły, że dzień ten był wyjątkowy, zarówno dla dzieci jak i rodziców.

 


ZDJĘCIA GRUPOWE

 

Dnia 29.05.2015 r. (piątek) w przedszkolu pan fotograf będzie robił zdjęcia grupowe.

 


Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na PIKNIK RODZINNY, który odbędzie się
dnia 26.05.2015 r. w godz. 11.00 - 14.00 na stadionie sportowym w Lipuszu.

 

PRZEDSZKOLACY

 

W programie:
• krótki występ artystyczny przedszkolaków,
• pieczenie kiełbasek na ognisku (w ramach obiadu kiełbaska i bułka dla każdego dziecka)
• dmuchańce , gry i zabawy dla dzieci
• kawa i ciasto dla rodziców,
• pokaz wozu strażackiego,

 


WYCIECZKA „ZERÓWEK” DO GDAŃSKA


Dnia 13 maja 2015 r. trzy zerówki (68 dzieci) z przedszkola pojechały na wycieczkę autokarową do Gdańska. Dzieci założyły nowe chusty, aby odróżniać się od innych wycieczek. Chusty zostały zakupione z pieniędzy z Rady Rodziców.
Celem wycieczki było zwiedzanie ZOO w Oliwie. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały tego dnia, gdyż większość z nich nie widziała zwierząt egzotycznych. Pogoda dopisała: świeciło słońce i wiał lekki wiatr. Zwierzęta w ZOO przywitały nas na różne sposoby. Słoń zaryczał i kłaniał się zawijając trąbą, małpa skakała na szybę i przybijała „piątkę” dzieciom. W ZOO pojawiły się także trzy żyrafy i lwy. Bardzo podobały nam się pingwiny i kangury. Po zwiedzaniu ZOO pojechaliśmy w dobrych humorach, ale z pustymi brzuchami do Mc Donald’s. Dzieci dostały zestawy Happy Meal i wybrały sobie do nich zabawkę. Pełni wrażeń wróciliśmy o godz. 16.00 do przedszkola, gdzie czekali już stęsknieni rodzice. 

ZDROWIE NAJWAŻNIEJSZE - występ czwartoklasistów w przedszkolu

 

Dnia 11 maja 2015r. przed przedszkolakami wystąpili uczniowie klasy IV, którzy zaprezentowali młodszym kolegom dwa przedstawienia zachęcające przede wszystkim do spożywania owoców i warzyw.

Humorystyczna inscenizacja "Zdrowego Czerwonego Kapturka" pokazała dzieciom jak niebezpieczna dla zdowia może okazać się niewłaściwa dieta. Natomiast  dzięki historii Baby Jagi w "O zdrowiu na poważnie i wesoło" wdzięczna publiczność  stwierdziła zgodnie, iż codzienne mycie zębów jest bardzo ważne.

 W podziękowaniu za występ aktorzy nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

WIZYTA W OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W LIPUSZU

 

Dnia 08.05.2015 r. dzieci z grup „0” wybrały się z do pobliskiej siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej Lipuszu , gdzie niezwykle gościnnie zostały przyjęte przez członków OSP.
Strażacy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy, o akcjach w jakich brali udział. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary ale również pomagają w czasie powodzi, usuwają skutki wypadków samochodowych, sprzątają połamane przez wichury drzewa. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć wozy strażackie wraz z całym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i strój w jaki ubierają się do akcji. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć hełm i umundurowanie strażackie. Na zakończenie dzieci podziękowały strażakom i życzyły wytrwałości w codziennych zmaganiach z przeciwieństwami losu.

44 Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Kaszubskiej Rodna Mowa 2015


Dnia 04.05.2014 r. przedszkolaki brały udział w Konkursie Recytatorskim Prozy i Poezji Kaszubskiej Rodna Mowa.
W komisji zasiadali pani Felicja Baska-Borzyszkowska - przewodnicząca, pani Alicja Szopińska oraz pan Kazimierz Bekisz.

 

Wśród przedszkolaków zostały wyróżnione następujące osoby:
1 miejsce: Kinga Kujach
2 miejsce: Ksawery Ostrowski
3 miejsce: Maria Okseniuk
Wyróżnienie: Zuzanna Jedynak

 

GRATULUJEMY!

XVI Diecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej

 

27.04.2015 r. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w XVI Diecezjalnym Konkursie Poezji Maryjnej.

 

Wszystkim recytatorom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

 

Wyniki :
Kategoria Grupa przedszkolna
1 Miejsce – Drozdowski Mikołaj
2 Miejsce – Kujach Kinga

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

W piątek 24.04.2015 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Ziemi”. W tym dniu wszystkie przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane na zielono. We wszystkich grupach przedszkolnych prowadzone były  zajęcia mające na celu wzbogacenie wiedzy dzieci na temat ekologii, a w szczególności jak możemy zadbać o naszą planetę. Dzieci uczestniczyły w teście ekologicznym, segregowały śmieci do odpowiednich pojemników, brały udział w zabawach ruchowych. Każda z grup wykonała prace plastyczno-techniczne związane z ekologią. Wychowawczynie przygotowały przybory potrzebne do sprzątania, zwróciły uwagę na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny podczas prac porządkowych. Następnie każda z poszczególnych grup udała się sprzątać najbliższe otoczenie przedszkola.
Dzieci mogą być i powinny być pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska. Należy dać im tylko szansę, a wyrośnie z nich pokolenie, które umiejętnie będzie korzystało z darów Ziemi i rozwijającej się cywilizacji.

JAN BRZECHWA DZIECIOM 

 

Dnia 22 kwietnia 2015r. w ramach akcji społecznej pt. "Cała Polska czyta dzieciom" harcerze i uczniowie klasy IVa przedstawili przedszkolakom krótki występ artystyczny.

 

W mundurkach harcerskich oraz barwnie przygotowanych strojach zaprezentowali oni w każdej grupie swoją wesołą interpretację wierszy Jana Brzechwy pt. "Kwoka"  i  "Żuk". Zaśpiewali również piosenkę pt. "Na wyspach Bergamutach", która rozbawiła dzieci w przedszkolu.

DZIEŃ ZIEMI
Dnia 24 kwietnia 2015 r. organizujemy w naszej szkole i przedszkolu Dzień Ziemi.
Dla wszystkich uczniów i przedszkolaków będzie to dzień zielony - prosimy o przebranie w tym kolorze.

 


 

ZAPISY DO "ZERÓWKI" I PRZEDSZKOLA

 

 Dyrekcja Zespołu Szkół w Lipuszu informuje, że prowadzone są zapisy dzieci 5 - letnich do oddziału przedszkolnego - "zerówki" na rok szkolny 2015/2016. Obowiązkiem przygotowania przedszkolnego objęte są dzieci z rocznika 2010.

 

Trwa również nabór dzieci w wieku 3 i 4 lat do Przedszkola Remusek.

 

Zapisów można dokonywać  w sekretariacie szkoły i w przedszkolu od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30 do dnia 30 kwietnia 2015 r.

 

 

KARTY ZGŁOSZENIA DO POBRANIA

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

 

WIELKANOCNY  ZAJĄCZEK

01.04.2015 r. na dzieci z przedszkola Remusek czekała wielka niespodzianka. A wszystko za sprawą Wielkanocnego Zajączka, który mimo padającego śniegu i deszczu nie zapomniał o grzecznych dzieciach. Niestety  mocno zapracowany zajączek nie mógł spotkać się z dziećmi, ale zostawił dla nich słodkie niespodzianki. Aby było ciekawiej, ukrył je bardzo dokładnie. Dzieci szukały ukrytych koszyczków z pysznościami w salach, w szatni i w różnych zakamarkach przedszkola. Oj, zajączek w tym roku miał dużo pracy, jednak uśmiechy na buziach przedszkolaków pewnie mu wynagrodziły ten trud!!!

KOSZYKI DLA ZAJĄCA

 

W środę 01.04.2015 r. odwiedzi nas ZAJĄCZEK. Prosimy dzieci o przynoszenie do przedszkola podpisanych koszyków.

POWITANIE WIOSNY

 

20.03.2015 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Każda grupa rozpoczęła ten dzień od rozmowy na temat zwyczajów związanych z powitaniem wiosny. Następnie wszystkie grupy na holu przygotowały słomianą Marzannę - symbol zimy. Potem dzieci z kolorowymi nakryciami głowy i Marzanną utworzyły wiosenny korowód, którym udali się nad rzekę aby pożegnać zimę. Nie zabrakło również piosenek i wierszy na powitanie wiosny. Pobyt nad Wdą zakończył się wrzuceniem kukły do rzeki z okrzykami „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, do wody cię wrzucamy, bo Zimę żegnamy". W ten właśnie sposób oznajmiły mieszkańcom Lipusza, że wiosna już przyszła. Nad rzekę przybyli również strażacy z OSP z Lipusza, którzy bacznie czuwali nad naszym bezpieczeństwem. Przedszkolacy mogli również podziwiać wozy straży pożarnej - szczególnie na chłopakach zrobiły one wielkie wrażenie. To był dzień pełen radości. Mamy nadzieję, że wiosna nas słyszała i podaruje nam dużo słoneczka :)

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE I WIZYTACJA KS. BISKUPA

 

W dniach od 02.03.2015 - 04.03.2015r. uczniowie Zespołu Szkół w Lipuszu uczestniczyli w corocznych wielkopostnych rekolekcjach, które poprowadził doktor teologii ks. Wojciech Kardyś współnie z naszymi księżmi i katechetami.

Na zakończenie rekolekcji spotkała wszystkich miła niespodzianka. W środę osobiście przybył do szkoły ks. Biskup Wiesław Śmigiel. Spotkał się on z uczniami, przedszkolakami, a także pracownikami. Był to dzień pełen wrażeń.

MAŁE KINO - "SMERFY"

 

Dnia 3 marca 2015r. w nowej sali multimedialnej Zespołu Szkół w Lipuszu odbył się pokaz bajek pt. "Smerfy", w którym uczestniczyli przedszkolacy ze wszystkich grup. To wydarzenie okazało się dla dzieci ogromną atrakcją ze względu na klimat prawdziwego kina, który się tam stworzył. 

"Stokrotki" na balu
"Stokrotki" na balu

Ach, cóż to był za bal…

 

W dniu 30.01.2015r. hol w naszym przedszkolu został zamieniony w magiczne miejsce - salę balową, pełną pięknych kolorowych ozdób oraz balonów. To w niej zaraz po śniadaniu zebrali się wszyscy przedszkolacy, którzy z dumą prezentowali wymyślne stroje. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodką przekąską i napić się soczku. Bal odbył się w cudownej atmosferze, wypełnionej uśmiechami i wypiekami na twarzach dzieci. Taka zabawa odbywa się w naszym przedszkolu co roku i co roku towarzyszą jej niesamowite emocje i niezapomniane przeżycia.

 

GALERIA ZDJĘĆ Z BALU

„Popołudnie z filmem”


28 stycznia 2015 r. w godz. 15.00- 17.00 dzieci pięcioletnie z grupy zerowej „Stokrotki” obejrzały na „dużym ekranie” w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji film pt. „ Artur i Miminki”. „Popołudnie z filmem” było nagrodą za zebranie największej ilości grosików w akcji „Góra Grosza”. Miłą niespodzianką zrobili dzieciom rodzice z Rady Rodziców przynosząc słodkie przekąski w postaci pączków, omletów i eklerów.
Wrażeniami z pobytu w GOKSiR dzieci dzieliły się jeszcze przez wiele dni.

BAL KARNAWAŁOWY


Dnia 30.01.2015 r. (piątek) w naszym przedszkolu odbędzie się

BAL PRZEBIERAŃCÓW .
Prosimy rodziców o przygotowanie strojów karnawałowych dla dzieci.

ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA

 

Tradycyjnie już, od wielu lat, z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci do przedszkola zapraszają niecodziennych gości – babcie i dziadków. Na tegoroczną uroczystość, która odbyła się 21 i 22 stycznia dzieci przygotowały piękne wierszyki, tańce i piosenki. W ten sposób chciały wyrazić babciom i dziadkom wdzięczność za miłość jaką ich otaczają. Po części artystycznej goście gromkimi brawami podziękowali wnukom za występy. Na zakończenie dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki, a następnie zaprosiły na słodki poczęstunek.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W PRZEDSZKOLU REMUSEK

 

STOKROTKI: 21.01.2015 r. (środa)  godz. 9.30

MOTYLKI: 21.01.2015 r. (środa)  godz. 9.30

BIEDRONKI: 21.01.2015r. (środa)  godz. 9.30

SŁONECZKA: 22.01.2015 r. (czwartek) godz. 9.30

PSZCZÓŁKI: 22.01.2015 r. (czwartek) godz. 9.30

JASEŁKA  W PRZEDSZKOLU
JASEŁKA W PRZEDSZKOLU

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

Dnia 22.12.2014 r. odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie wigilijne. Grupa „Motylków” przygotowała dla dzieci „Jasełka”. Wśród zaproszonych gości była Dyrekcja Zespołu Szkół w Lipuszu: Pani Barbara Edel, Pani Rita Kozikowska oraz Pani Maria Szyszka. Po przedstawieniu każda z grup udała się do swoich sal, aby podzielić się opłatkiem i zasiąść do wigilijnego stołu. Pod choinką we wszystkich salach znalazły się prezenty od Gwiazdora. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy.

 

Przedszkolacy wraz z wychowawcami życzą wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

WIGILIA W PRZEDSZKOLU
WIGILIA W PRZEDSZKOLU

WIGILIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 22.12.2014 r. (poniedziałek) o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie wigilijne dla dzieci i wychowawców.

GÓRA GROSZA

 

Uczniowie naszej szkoły i przedszkola wzięli udział w corocznej akcji „Góra grosza”. W sumie zebrano 880,61 zł i 4,33 euro.

 

W przedszkolu zwyciężyła klasa „0” – wychowawca Marzena Paliwoda z wynikiem 2,555 kg. Dla zwycięzców odbędzie się popołudnie filmowe w sali GOKSiR-u.

W kl. I-III szkoły podstawowej zwyciężyła kl. Ia – wychowawca Wioleta Stalka, która zebrała 4,465 kg i w ramach nagrody uczniowie tej klasy będą uczestniczyć w spotkaniu filmowym w Zespole Szkół w Lipuszu.

W kl. IV-VI zwyciężyła kl. VIb – wychowawca Aleksandra Troka - zebrano 9,270kg

W kl. I-III gimnazjum zwyciężyła kl. IIIa – wychowawca Ryszard Klassa - zebrano 6,120 kg.

Dla dwóch ostatnich klas opiekunowie samorządu szkolnego zorganizują wieczór filmowy.

Wszystkie spotkania dla zwycięzców konkursu odbędą się w miesiącu styczniu. Słodkie upominki ufundowane zostaną przez Radę Rodziców.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję.

 Samorząd szkolny

Kiermasz Świąteczny
Kiermasz Świąteczny

KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

 

W dniu 11.12.2014 r. w Zespole Szkół w Lipuszu odbył się kiermasz świąteczny zorganizowany we współpracy z Radą Rodziców, GOKSiR – em, Klubem Seniora oraz społecznością szkolną.W tym dniu na dzieci i dorosłych czekało mnóstwo atrakcji.

Licznie przybyli rodzice, mieszkańcy gminy Lipusz ze swoimi pociechami.

W programie dla najmłodszych zorganizowano strojenie upieczonych w Mikołajki pierniczków, w co zaangażowały się Panie z Klubu Seniora. Po spotkaniu z Mikołajem w Przedszkolu można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dzieci wraz z rodzicami mogły wspólnie rozwiązywać zagadki, rebusy, brały udział w licznych konkursach.

Na stołówce szkolnej uczniowie z Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przedstawili występ artystyczny pt. „ Magiczny Świat Laponii”.

Rodzice w tym czasie mogli kupić sobie kawałeczek ciasta za symboliczną 1 zł, wypić kawkę w miłej świątecznej atmosferze przy blasku świec i nastrojowej muzyce. W tym czasie na holu Rada Rodziców prowadziła kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów, rodziców i nauczycieli.

Dużym zainteresowaniem cieszył się przygotowany przez Panią bibliotekarkę kiermasz książek.

Magia Świąt udzieliła się wszystkim zebranym, za aktywny udział Dyrekcja i Rada Rodziców dziękują wszystkim przybyłym gościom. Zebrane pieniążki w tym roku postanowiliśmy przeznaczyć na wyposażenie i otwarcie czytelni szkolnej.

KIERMASZ I SPOTKANIE Z GWIAZDOREM
KIERMASZ I SPOTKANIE Z GWIAZDOREM
Mikołajki
Mikołajki

MIKOŁAJKI

Dnia 5 grudnia 2014 r. przedszkolaków z Lipusza odwiedził długo wyczekiwany gość - Św. Mikołaj. Dzieci z ogromną radością przywitały Mikołaja śpiewając mu piosenki i recytując wiersze. Św. Mikołaj wszystkich obdarzył prezentami i obiecał, że za rok także odwiedzi nasze przedszkole. Również w tym dniu dzieci zostały zaproszone na przedstawienie pt. „Magiczny Świat Laponii”, które przedstawili uczniowie Zespołu Szkół w Lipuszu pod kierunkiem Pani Haliny Hapka oraz Pani Grażyny Stoltmann.

MIKOŁAJKI

Dnia 11.12.2014r. (czwartek) zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w Kiermaszu Świątecznym w Zespole Szkół w Lipuszu. Tego dnia odbędzie się rónież WYWIADÓWKA szkolna.

 

HARMONOGRAM SPOTKANIA:

 

16.00 - Otwarcie kiermaszu ( strojenie pierniczków, zabawy dla najmłodszych w przedszkolu, zdjęcia z Mikołajem, kiermasz książki )

 

16.30-17.00 Spotkanie z wychowawcami - wywiadówka

 

17.00 Występ artystyczny i ciąg dalszy kiermaszu

 

UWAGA – PODZIEL SIĘ SWOIMI PRZYBORAMI!
W dniach od 08.12. – 12.12.2014 r. prowadzimy w naszej szkole zbiórkę charytatywną na rzecz dzieci poszkodowanych przez tornado na Madagaskarze.
I Ty możesz być Świętym Mikołajem, przynosząc dzieciom przybory szkolne, np. długopisy, ołówki, kredki, zeszyty, piórniki, kolorowanki, nożyczki itd.
Zbiórka przyborów będzie przeprowadzana w każdej  grupie.

Liczymy na Waszą pomoc i otwarte serce !!!
                                                                                     

                                                                                 Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
                                                                                        Szkoły Podstawowej i Gimnazjum

„Święty Mikołaj istnieje!” – spektakl teatralny
Dnia 2.12.2014 r. aktorzy z teatru Pomarańczowy Cylinder zaprezentowali dzieciom z przedszkola Remusek spektakl teatralny pt. „Święty Mikołaj istnieje!”. Była to historia pełna pouczających treści. Opowieść o szacunku do innych, tolerancji oraz wierze w samego siebie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie podziwiając bardzo dobrą grę aktorską. Cały występ został nagrodzony gromkimi brawami.

SPEKTAKL TEATRALNY

Wróżby andrzejkowe
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dziś tradycyjne Andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi w przedszkolu, które należy traktować z przymrużeniem oka. Dnia 28.11.2014 r. w zaczarowany świat magii i wróżb przeniosły się dzieci z przedszkola Remusek. Wróżby andrzejkowe zostały przygotowane przez panie wychowawczynie oraz samorząd szkolny. Stosowne rekwizyty, świece oraz zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Andrzejki to okazja do rozbudzenia w dzieciach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki. Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem, powiernikiem największych sekretów i tajemnic.  Do obchodów tego sympatycznego święta przyłączyły się przedszkolaki wraz z wychowawczyniami z Przedszkola Remusek w Lipuszu i w tym dniu do przedszkola przyniosły swojego ulubionego misia. Wszystkie nasze działania w tym dniu były związane tematycznie z misiem. Z tej okazji dzieci wraz ze swoimi maskotkami obejrzały przedstawienie teatralne pt. " W magicznym świecie bajek".  Było wiele atrakcji i wesołej zabawy.

 

Bohaterowie bajek w przedszkolu.
Dnia 21.11.2014 r. przedszkolacy mieli niezwykłych gości – byli to bohaterowie różnych baśni. Wśród nich Czarownica, Pan Kleks, tajemniczy rycerz, Kopciuszek, Pszczółka Maja i wiele innych postaci. Uczniowie szkoły podstawowej w ramach programu „Cała Polska czyta dzieciom” przygotowali tę formę przybliżenia dzieciom baśni . Wszystkim przedszkolakom podobały się niezwykłe stroje , gdyż z zainteresowaniem słuchali krótkich fragmentów baśni. Tego typu spotkania będą kontynuowane , ponieważ czwartoklasiści chętnie przeczytają dłuższe fragmenty baśni przy najbliższych spotkaniach z przedszkolakami.

"Królewna Śnieżka" w wykonaniu gimnazjalistów

Dnia 19.11.2014 r. w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie klas II gimnazjum przedstawili przedszkolakom baśń pt „ Królewna Śnieżka”. Na uwagę zasługuje fakt, że była to pantomima, gdyż poszczególni bohaterowie oddawali ruchem , gestem , mimiką niezwykłe losy Królewny Śnieżki, którą prześladowała zła czarownica. Ale na wysokości zadania stanęły krasnoludki no i oczywiści rycerz. W tle tej gry aktorskiej gimnazjalistów słychać było fragmenty baśni, które czytali narratorzy. Nagrodą dla aktorów były gromkie brawa, uśmiech na twarzach dzieci, a także zaproszenie na więcej tego typu zajęć promujących czytanie.

DZIEŃ MARCHEWKI
Dnia 14.11.2014 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Marchewki. Wszyscy ubrani byli na pomarańczowo. Sale również były przystrojone w kolorze pomarańczowym gdzie królowała marchewka. Głównym celem tego dnia było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki oraz rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole. Wszystkie nasze działania w tym dniu były związane tematycznie z marchewką. Były zabawy ruchowe ze śpiewem - Urodziny marchewki, zabawy zręcznościowe, zagadki oraz tańce integracyjne przy muzyce. Dzieci degustowały marchewkę w różnej postaci. Przedszkolaki wspólnie z paniami przygotowały sok z marchewki oraz surówkę, którą później z chęcią zajadały. Dzięki uprzejmości rodziców, dzieci mogły posmakować marchewkowe ciasto i babeczki. Na koniec każda z poszczególnych grup wykonała pracę plastyczno - techniczną związaną z marchewką.
Ten dzień dostarczył dzieciom wielką dawkę śmiechu, zabawy i przede wszystkim dużo, dużo witamin.

"Biedronki"

"CAŁA  POLSKA  CZYTA  DZIECIOM"
Dnia 13.11.2014 r. w ramach ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, przedszkolaki wraz z wychowawcami zaprosili do przedszkola znanych i lubianych gości. Zaproszone osoby z chęcią przeczytały bajkę małym słuchaczom. Wśród zaproszonych gości był Pan Nadleśniczy Maciej Kostka, Pan Wójt Mirosław Ebertowski, Ksiądz Krzysztof Dalecki, Pani Sylwia Lange Litwińska – policjantka Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie oraz Pani Dyrektor GOKSiR Kamila Żywicka. Po przeczytaniu książki odbyła się krótka rozmowa z dziećmi o przygodach bohaterów. Dzieci chętnie opisywały własnymi słowami zdarzenia następujące po sobie. Następnie każdy z zaproszonych gości opowiedział dzieciom o swojej wykonywanej pracy zawodowej. Podczas spotkania dzieci zadawały wiele pytań, na które nasi goście cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali. Na koniec dzieci wykonały pracę plastyczną dotyczącą tematyki przeczytanego utworu literackiego.

Grupa "Pszczółki"
Grupa " Słoneczka"
Grupa "Stokrotki"
Grupa "Motylki"
Grupa "Biedronki"

WIZYTA W BIBLIOTECE

Dnia 7.11.2014 r. dzieci z grup „0” w ramach programu „Cała Polska czyta dzieciom” , odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną im. Franciszka Sędzickiego w Lipuszu. Dla zdecydowanej większości dzieci była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Przedszkolaki dowiedziały się, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Dzieci żegnając się zapewniały, że przyjdą ponownie, tym razem z rodzicami, by zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki. Przedszkolaki odwiedziły również Urząd Gminy w Lipuszu i przekazały zaproszenie dla Pana Wójta na wspólne czytanie bajek w naszym przedszkolu. Takie spotkania umożliwiają bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów, jednocześnie są inspiracją do działalności plastycznej. Książka umożliwia dziecku poznawanie świata. Pomaga w kształtowaniu nowych wyobrażeń i pojęć, przekazuje wiedzę o świecie i ludziach.

Groby pomordowanych w Karpnie
Groby pomordowanych w Karpnie

AUDYCJA O LIPUSZU

Historia opuszczonych i zapomnianych grobów

pomordowanych w czasie II wojny światowej na terenie Gminy

Lipusz – z udziałem dzieci z Zespołu Szkół w Lipuszu i Szkoły

Podstawowej w Tuszkowach.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA  http://www.tvp.pl/gdansk/publicystyka/ted-jo

PRZEDSZKOLAKI  PAMIĘTAJĄ  O  ZMARŁYCH...
W miesiącu listopadzie w sposób szczególny przedszkolaki pamiętają o wszystkich zmarłych. Dzieci z naszego przedszkola wyruszyły na cmentarze w Lipuszu, by uczcić pamięć zmarłych i zapalić znicze. Przedszkolaki wraz z wychowawcami modlili się przy grobach księży, którzy pracowali w naszej parafii. Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy  zachowywać się w takim miejscu.

Grupa Pszczółek na spacerze w lesie
Grupa Pszczółek na spacerze w lesie

JESIENNY SPACER DO LASU

Jesień jest jedną z najpiękniejszych pór roku ze względu na bogactwo skarbów i kolorów, jakie nas otacza. Dlatego też, dzieci z naszego przedszkola wybrały się na poszukiwanie jesieni w otoczeniu przyrody. Wraz z paniami wyruszyły na spacer do pobliskiego lasu, podczas którego zbierały dary jesieni: kolorowe liście, szyszki, żołędzie, kawałki kory i mchu. Przedszkolacy poprzez obserwację zdobywali wiedzę na temat charakterystycznych cech lasu, nasłuchiwały również zamieszkujące ten teren ptaki . Po przyjściu do przedszkola dzieci oglądały zebrane eksponaty, a następnie układały i segregowały w kąciku przyrody.

SPOTKANIE Z LOKALNĄ REGIONALISTKĄ

W ramach programu regionalnego " KASZUBY MOJA MAŁA OJCZYZNA" dzieci z grup "0" brały udział w zajęciach prowadzonych przez lokalną regionalistkę p. Karolinę Bober. Spotkanie miało na celu przybliżenie dzieciom miejsc pamięci narodowej w naszej okolicy. Dzieci wspólnie wykonały chruściane miotełki, którymi będą uprzątały groby ludzi pomordowanych w Karpnie.

MITYCZNI BOGOWIE OLIMPU W PRZEDSZKOLU

 

Uczniowie kl. Va i Vb zorganizowali dla przedszkolaków "Dzień Olimpa".

Piątoklasiści przygotowali własnoręcznie stroje bogów Olimpa, a także dodali im atrybuty (przedmioty), z kórymi związany był określony bóg. Wśród wielu Olimpijczyków znalazł się między innnymi Zeus, Prometeusz, Atena, Hades, Apollo itp. Poszczególne grupy przedszkolaków z zainteresowaniem obserwowały swoich starszych kolegów w rolach zwiazanych z wierzeniami starożytnych Greków.

    Należy zaznaczyć, że przedszkolacy w  wielkim skupieniu wysłuchali tego, co chcieli o sobie opowiedzieć bogowie Olimpu.

 

 

BAL JESIENNY I SPEKTAKL TEATRALNY

Dnia 23.09.2014 r. dzieci z Przedszkola "Remusek" odwiedzili aktorzy z Teatru Pomarańczowy Cylinder, którzy przedstawili spektakl teatralny pt. "Leśne Opowieści - bardzo ważnej treści". Po przedstawieniu odbył się Bal Jesienny aby uczcić pierwszy dzień jesieni. W przerwach pomiędzy tańcami zorganizowane były konkursy, które urozmaicały czas spędzony na balu.