Tajemnica. Dwukrotnie

B.A. Paris to autorka thrillerów o bardzo silnym pierwiastku zaskoczenia, mieszających fabułę z nutą grozy. Tym razem próbuje innej formy, wczuwając się w psychologię i emocje postaci, starając się przedstawić sytuację z dwóch, często skrajnych, punktów widzenia. “Dylemat” jest historią małżeństwa Livii i Adama, a głównym wydarzeniem, do którego przygotowują się od miesięcy, jest wykwintne przyjęcie na cześć czterdziestych urodzin kobiety. Przygotowania pochłaniają praktycznie cały jej czas, z tego względu stara się nie myśleć o tym, co chciała już od dłuższego czasu powiedzieć mężowi. Tajemnica, o której wie, która jej ciąży, ma zostać wyjawiona po urodzinach, które bohaterka traktuje jako odcięcie się od wcześniejszego życia i rozpoczęcie zupełnie nowej karty. Czego nie wie, to fakt, że Adam również chciałby się podzielić czymś, co od pewnego czasu spędza mu sen z powiek, przez co zamyka się w sobie i nie jest w stanie swobodnie funkcjonować. Okazuje się, że oboje wiedzą coś o swojej córce, która nie przybywa na uroczystość.

Autorka stara się prowadzić narrację z perspektywy obojga małżonków, przez co możemy wczuć się w ich sytuację i lepiej zrozumieć ich zachowania, a przede wszystkim decyzje jakie podejmują. Oboje wahają się co mają zrobić i w jaki sposób można uchronić szczęście drugiej osoby. Po pewnym czasie dociera do nich, że nie mogą żyć z tajemnicami, które zaczynają rozsadzać ich od środka. Zupełnie inne spojrzenie na te same sprawy nadaje świeżości w odbiorze dla czytelnika, który dzięki doskonałemu tłumaczeniu decyzji nie pogubi się w mnogości problemów. Bo te zaczną lawinowo narastać.

Przede wszystkim rodzina

Nie ma ważniejszej wartości, do której zwraca się autorka, starając się uzmysłowić czytelnikowi, że w kochającym się małżeństwie nie ma tematów ani wydarzeń, które mogą naderwać ich więź. Trudności, które napotykają są doskonale przemyślane i w razie konieczności podawane do informacji już jako gotowe rozwiązanie. Okazuje się, że często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile ktoś może dla nas uczynić, byśmy tylko byli szczęśliwi.

Historie zawarte w powieści z pewnością sprawią, że czytelnikowi kilkukrotnie mocniej zabije serce. Emocje jakie będą temu towarzyszyć nie mogą zostać zdradzone, ale ich różnorodność może z pewnością zaskoczyć. Co ważne, do samego końca mamy wrażenie, że doskonale wiemy, jak książka się skończy. Otóż nic bardziej mylnego, wiele rzeczy będziemy musieli zweryfikować sami o poddać głębokiej refleksji. Szczególnie w kwestii kłamstw i tego, jak potrafią oblepić i stłamsić nasze sumienie.

Cover obraz autorstwa freepik - www.freepik.com